Styl nordycki, czyli skandynawski, jest obecnie bardzo modny. Charakteryzuje się prostymi liniami mebli, przewagą jasnych kolorów i rolą niektórych materiałów, takich jak drewno. Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim, postaraj się przestrzegać kilku prostych zasad. Twoi goście będą zaskoczeni rezultatem.

Wybór kolorów

We wnętrzu w stylu nordyckim dominują lekkie tony. Biały jest używany jako podstawa, raczej jasny biały, który łapie światło. Kolor ten jest oczywiście stosowany na ścianach, ale może być również stosowany na podłodze. Jeśli masz parkiet, możesz go wybielić za pomocą określonych produktów. Te odcienie światła dają więcej światła do mieszkania i sprawiają, że wydaje się ono większe. Aby wydobyć tę biel, nie wahajcie się jednak dodawać odrobiny jaśniejszych kolorów tu i ówdzie, aranżując bibeloty czy czerwone lub zielone poduszki.

Rola materiałów

Drewno ma swoje miejsce w nordyckim stylu wnętrza. Skandynawowie cenią surowce za ich naturalny wygląd. Preferowane jest lżejsze drewno; to również pomaga rozjaśnić pomieszczenie. Piękna blond drewniana podłoga z dość szerokimi listwami zrobi tę sztuczkę. Jeśli możesz nadać mu nieco staromodny wygląd, będzie wyglądał bardziej naturalnie. Drewno może być używane we wszystkich pomieszczeniach, w tym w łazience, gdzie można umieścić boazerię na ścianach. We wnętrzach w stylu nordyckim, drewno często łączy się z metalem. Jeśli chodzi o tekstylia, len lub bawełna na zasłony lub bieliznę stołową jest dobrym wyborem.

Meble o prostej konstrukcji

We wnętrzu w stylu skandynawskim, meble powinny być proste i harmonijne. Linie muszą być czyste, a trzeźwość wzoru jest bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem tego mebla. Wybierz meble, które są nienaganne i dobrze wykonane. I nie należy zapominać, że zanim meble te staną się dekoracyjne, muszą być funkcjonalne. Okrągłe taborety, z lekko łukowatymi nóżkami, lub stolik do kawy, o lekko wydłużonym kształcie, to pewne wartości.

Jeśli chodzi o meble w stylu retro, nie różnią się one niczym od mieszkań w stylu nordyckim, wręcz przeciwnie. Możesz dać im drugie życie, nadając tym zabytkowym meblom osobisty charakter. Dlaczego na przykład nie pomalować nóg taboretu na jasne kolory? Te meble lub przedmioty rewizytowane doskonale pasują do tego typu wnętrz.

Wrażenie lekkości

Skandynawowie nie lubią obciążać układu i wystroju swoich pokoi. Dlatego należy usunąć meble i przedmioty, które nie są niezbędne, wszystko, co może sprawiać wrażenie bałaganu. Upewnij się również, że posprzątasz swoje pokoje, nie pozostawiając nic na podłodze ani na stołach.

Należy również unikać zbędnych ozdób. Wnętrze w stylu nordyckim nie sprzyja gromadzeniu się bibelotów i ścian przepełnionych malowidłami. Najlepiej wybrać kilka rzadkich przedmiotów dekoracyjnych i podkreślić je ostrożnie wybierając ich lokalizację. Temu nieskomplikowanemu wyglądowi towarzyszy również upodobanie do symetrii i obiektów geometrycznych.

Ciepło i światło

W Szwecji czy Norwegii na zewnątrz jest często zimno. Dlatego ich mieszkańcy chcieli, aby ich domy były przytulne i wygodne. Jeśli masz kominek, będzie on naturalnie pasował do stylu nordyckiego, który dałeś do salonu. Jeśli nie, to kominek elektryczny lub niektóre modele pieców są bardzo eleganckie. Niektóre akcesoria mogą podkreślić to uczucie komfortu. Wybierz poduszki z ładnymi wzorami lub miękki dywan do siedzenia przy ogniu. Światło, jak wiemy, jest również bardzo ważne w tego typu wnętrzach. Ostrożnie dobieraj oprawy oświetleniowe, które rozprowadzą je po całym pomieszczeniu.

Zdjęcie – Karolina Grabowska z Pixabay