Dom i ogród

Skandynawska dekoracja: 5 zasad, których należy przestrzegać, aby stworzyć styl nordycki

skandynawska dekoracja

Styl nordycki, czyli skandynawski, jest obecnie bardzo modny. Charakteryzuje się prostymi liniami mebli, przewagą jasnych kolorów i rolą niektórych materiałów, takich jak drewno. Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu skandynawskim, postaraj się przestrzegać kilku prostych zasad. Twoi goście będą zaskoczeni rezultatem.

Wybór kolorów

We wnętrzu w stylu nordyckim dominują lekkie tony. Biały jest używany jako podstawa, raczej jasny biały, który łapie światło. Kolor ten jest oczywiście stosowany na ścianach, ale może być również stosowany na podłodze. Jeśli masz parkiet, możesz go wybielić za pomocą określonych produktów. Te odcienie światła dają więcej światła do mieszkania i sprawiają, że wydaje się ono większe. Aby wydobyć tę biel, nie wahajcie się jednak dodawać odrobiny jaśniejszych kolorów tu i ówdzie, aranżując bibeloty czy czerwone lub zielone poduszki.

Rola materiałów

Drewno ma swoje miejsce w nordyckim stylu wnętrza. Skandynawowie cenią surowce za ich naturalny wygląd. Preferowane jest lżejsze drewno; to również pomaga rozjaśnić pomieszczenie. Piękna blond drewniana podłoga z dość szerokimi listwami zrobi tę sztuczkę. Jeśli możesz nadać mu nieco staromodny wygląd, będzie wyglądał bardziej naturalnie. Drewno może być używane we wszystkich pomieszczeniach, w tym w łazience, gdzie można umieścić boazerię na ścianach. We wnętrzach w stylu nordyckim, drewno często łączy się z metalem. Jeśli chodzi o tekstylia, len lub bawełna na zasłony lub bieliznę stołową jest dobrym wyborem.

Meble o prostej konstrukcji

We wnętrzu w stylu skandynawskim, meble powinny być proste i harmonijne. Linie muszą być czyste, a trzeźwość wzoru jest bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem tego mebla. Wybierz meble, które są nienaganne i dobrze wykonane. I nie należy zapominać, że zanim meble te staną się dekoracyjne, muszą być funkcjonalne. Okrągłe taborety, z lekko łukowatymi nóżkami, lub stolik do kawy, o lekko wydłużonym kształcie, to pewne wartości.

Sprawdź:   Pomysły na dekorację pokoju dla nastolatków

Jeśli chodzi o meble w stylu retro, nie różnią się one niczym od mieszkań w stylu nordyckim, wręcz przeciwnie. Możesz dać im drugie życie, nadając tym zabytkowym meblom osobisty charakter. Dlaczego na przykład nie pomalować nóg taboretu na jasne kolory? Te meble lub przedmioty rewizytowane doskonale pasują do tego typu wnętrz.

Wrażenie lekkości

Skandynawowie nie lubią obciążać układu i wystroju swoich pokoi. Dlatego należy usunąć meble i przedmioty, które nie są niezbędne, wszystko, co może sprawiać wrażenie bałaganu. Upewnij się również, że posprzątasz swoje pokoje, nie pozostawiając nic na podłodze ani na stołach.

Należy również unikać zbędnych ozdób. Wnętrze w stylu nordyckim nie sprzyja gromadzeniu się bibelotów i ścian przepełnionych malowidłami. Najlepiej wybrać kilka rzadkich przedmiotów dekoracyjnych i podkreślić je ostrożnie wybierając ich lokalizację. Temu nieskomplikowanemu wyglądowi towarzyszy również upodobanie do symetrii i obiektów geometrycznych.

Ciepło i światło

W Szwecji czy Norwegii na zewnątrz jest często zimno. Dlatego ich mieszkańcy chcieli, aby ich domy były przytulne i wygodne. Jeśli masz kominek, będzie on naturalnie pasował do stylu nordyckiego, który dałeś do salonu. Jeśli nie, to kominek elektryczny lub niektóre modele pieców są bardzo eleganckie. Niektóre akcesoria mogą podkreślić to uczucie komfortu. Wybierz poduszki z ładnymi wzorami lub miękki dywan do siedzenia przy ogniu. Światło, jak wiemy, jest również bardzo ważne w tego typu wnętrzach. Ostrożnie dobieraj oprawy oświetleniowe, które rozprowadzą je po całym pomieszczeniu.

Zdjęcie – Karolina Grabowska z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym