Porady Sport

Siatkówka – jak wybrać odpowiednie buty do gry?

siatkowka

Siatkówka jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez obie płcie. W popularną „siatkę” grają zarówno nastolatkowie, jak i osoby w wieku powyżej 40 lat. Sport ten jest łatwy, grać można niemalże wszędzie, a piłkę można odbijać nawet w parze, jeśli niemożliwe jest zebranie dwóch pełnych drużyn. Jakie buty wybrać do gry w siatkówkę?

Buty chroniące przed kontuzjami

Siatkówka to popularne hobby, jednak do jego bezpiecznego uprawiania niezbędne są odpowiednie buty. Buty dla siatkarzy chronią przed niepożądanymi poślizgami znacznie lepiej niż zwykłe halówki. Obuwie siatkarskie w przeciwieństwie do zwykłych butów sportowych zapewnia maksymalną przyczepność w czasie biegu i hamowania. Dzięki temu przemieszczanie się z boku na bok jest bezpieczne i szybkie. 

Podeszwa butów do siatkówki zapewnia prawidłowe podparcie stopy w czasie skoków, a specjalna wyściółka wewnątrz obuwia zmniejsza ryzyko kontuzji i pochłania wstrząsy, prowadzące do uszkodzenia stawów. Stopa we wnętrzu buta jest ustabilizowana, dzięki czemu znajduje się w niezmienionej pozycji bez względu na tempo gry i rodzaj wykonywanych ruchów. W przypadku częstych treningów siatkówki zakładanie odpowiedniego obuwia ma ogromne znacznie dla zabezpieczenia się przed kontuzją. Zakładanie zwykłych butów na czas gry może skutkować skręceniem stawu skokowego, pęknięciem kości śródstopia bądź złamaniem palców stóp.

Komfort dla stóp w czasie gry

Atutem butów siatkarskich jest ich niska waga, która zmniejsza obciążenia stóp. Przeciętnie jedna para obuwia do gry w siatkówkę waży od 260 do 310 g w przypadku butów dla kobiet i od 320 do 420 g w przypadku obuwia męskiego. Buty z reguły są wykonane z syntetycznej siatki lub skóry, czyli z materiałów, które oprowadzają wilgoć z wnętrza, co zwiększa komfort podczas treningu. 

Polecanymi producentami obuwia siatkarskiego są Adidas, Mizuno oraz Asics. Osoby z szerokimi stopami powinny wybierać przede wszystkim buty Asics, natomiast osoby o wadze przekraczającej 100 kg lepiej będą czuły się w butach firmy Adidas. 

Zdjęcie – Tania Van den Berghen z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Crossfit - workput, ćwiczenia

3 najskuteczniejsze treningi na spalanie tkanki tłuszczowej

  • 3 stycznia 2020
Rozpoczęcie treningów wśród osób cierpiących na nadwagę i otyłość zazwyczaj wynika z chęci przyspieszenia procesu redukcji wagi i spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jakie treningi są najlepsze dla osób, chcących spalić
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.