Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec zjeść coś pysznego w staropolskiej karczmie.
W krainie dzikich koni
Roztocze jest u nas jednym z dwóch miejsc w naszym kraju, gdzie żyją koniki polskie. To potomkowie dzikich tarpanów. Żeby je zobaczyć, trzeba pójść nad stawy Echo albo do stacji hodowlanej Florianka. Podmokłe łąki stawów Echo, są namiastką dawnego królestwa tarpanów. Teraz jest ono znacznie mniejsze. Ma 160 ha i zostało ogrodzone. Koników nie da się więc obejrzeć z bliska, ale można je obserwować z okolicznych wydm. Patrzeć, jak zwierzęta skubią trawę, przekomarzają się parskając, a spłoszone, zrywają się do szalonego galopu. Podejść do nich, pogłaskać po szarych pyszczkach można na terenie stacji hodowlanej Florianka. Najciekawiej jest we Floriance w lutym i w marcu, kiedy na świat przychodzą źrebaki. Maluchy są wesołe ruchliwe i bardzo ciekawskie.
Zagroda Guciów
Jednak Roztoczański Park Narodowy, to nie tylko koniki. Wokół ich siedzib rozciąga się stary, dziki, pełen zwierzyny i tajemniczych miejsc las. Cały obszar parku przecinają bardzo dobrze oznakowane szlaki, więc nie sposób się tu zgubić. Gdy zmęczy nas spacer, możemy wybrać się na przejażdżkę bryczką, jak niegdyś Zamojscy, właściciele tych ziem. Gdzie? Na przykład do skansenu leżącego na skraju parku zwanego Zagrodą Guciów. Oprócz karczmy serwującej miejscowe specjały (m.in. zupę z pokrzyw i kaszę z soczewicą) – stoi tu chata i stodoła zwana Jarmarkiem w Stambule. Dlaczego tak? Bo można tu zobaczyć regionalne sprzęty, wyroby rzemieślników i mnóstwo bibelotów. Można tu też znaleźć pamiątkę po dawnych mieszkańcach tych terenów – odciśniętą w skale łapę dinozaura. A wokół skansenu cisza i spokój. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego można przebywać w godzinach 9.00 – 16.00. Pamiętajmy jedynie, że wstęp do tego wyjątkowego parku narodowego jest płatny.
Najważniejsze informacje o Roztoczańskim Parku Narodowym
Kiedy powstał Roztoczański Park Narodowy?
Początki ochrony przyrody na Roztoczu sięgają XVI wieku, gdy na obszarze należącym wówczas do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego, utworzono zwierzyniec.
Gdzie znajduje się Roztoczański Park Narodowy?
Roztoczański Park Narodowy położony jest w południowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, obejmując najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza.
Gdzie można spotkać hodowlę koników polskich?
W Roztoczańskim Parku Narodowym istnieje hodowla koników polskich. Zainicjował ją w 1982 prof. Mirosław Kownacki.
Zdjęcie pochodzi: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roztocze_National_Park_(06).JPG