Podróże

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

Rotoczański Park Narodowy

Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec zjeść coś pysznego w staropolskiej karczmie.

W krainie dzikich koni

Roztocze jest u nas jednym z dwóch miejsc w naszym kraju, gdzie żyją koniki polskie. To potomkowie dzikich tarpanów. Żeby je zobaczyć, trzeba pójść nad stawy Echo albo do stacji hodowlanej Florianka. Podmokłe łąki stawów Echo, są namiastką dawnego królestwa tarpanów. Teraz jest ono znacznie mniejsze. Ma 160 ha i zostało ogrodzone. Koników nie da się więc obejrzeć z bliska, ale można je obserwować z okolicznych wydm. Patrzeć, jak zwierzęta skubią trawę, przekomarzają się parskając, a spłoszone, zrywają się do szalonego galopu. Podejść do nich, pogłaskać po szarych pyszczkach można na terenie stacji hodowlanej Florianka. Najciekawiej jest we Floriance w lutym i w marcu, kiedy na świat przychodzą źrebaki. Maluchy są wesołe ruchliwe i bardzo ciekawskie.

Zagroda Guciów

Jednak Roztoczański Park Narodowy, to nie tylko koniki. Wokół ich siedzib rozciąga się stary, dziki, pełen zwierzyny i tajemniczych miejsc las. Cały obszar parku przecinają bardzo dobrze oznakowane szlaki, więc nie sposób się tu zgubić. Gdy zmęczy nas spacer, możemy wybrać się na przejażdżkę bryczką, jak niegdyś Zamojscy, właściciele tych ziem. Gdzie? Na przykład do skansenu leżącego na skraju parku zwanego Zagrodą Guciów. Oprócz karczmy serwującej miejscowe specjały (m.in. zupę z pokrzyw i kaszę z soczewicą) – stoi tu chata i stodoła zwana Jarmarkiem w Stambule. Dlaczego tak? Bo można tu zobaczyć regionalne sprzęty, wyroby rzemieślników i mnóstwo bibelotów. Można tu też znaleźć pamiątkę po dawnych mieszkańcach tych terenów – odciśniętą w skale łapę dinozaura. A wokół skansenu cisza i spokój. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego można przebywać w godzinach 9.00 – 16.00. Pamiętajmy jedynie, że wstęp do tego wyjątkowego parku narodowego jest płatny.

Sprawdź:   TOP 10: najpiękniejsze parki etnograficzne w Polsce

Najważniejsze informacje o Roztoczańskim Parku Narodowym

Kiedy powstał Roztoczański Park Narodowy?

Początki ochrony przyrody na Roztoczu sięgają XVI wieku, gdy na obszarze należącym wówczas do ordynacji założonej przez kanclerza Jana Zamoyskiego, utworzono zwierzyniec.

Gdzie znajduje się Roztoczański Park Narodowy?

Roztoczański Park Narodowy położony jest w południowo-wschodniej części Polski, w województwie lubelskim, obejmując najcenniejsze przyrodniczo obszary Roztocza.

Gdzie można spotkać hodowlę koników polskich?

W Roztoczańskim Parku Narodowym istnieje hodowla koników polskich. Zainicjował ją w 1982 prof. Mirosław Kownacki.

Zdjęcie pochodzi: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roztocze_National_Park_(06).JPG

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Mierzeja Helska

Mierzeja Helska – jakie są atrakcje i co warto zwiedzić

  • 16 maja 2020
Mierzeja Helska zwana przez miejscowych krowim ogonem to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Ciągnące się kilometrami czyste plaże sprawiły, że półwysep już w dwudziestoleciu
Kowary

Kowary – co warto zobaczyć

  • 17 maja 2020
Kowary to miasto w woj. dolnośląskim, położone u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Bliskość gór, przywracający siły witalne mikroklimat, a także liczne atrakcje sprawiają, że to idealne miejsce na odpoczynek.