Niewiele ćwiczeń może być wykonywanych niezależnie od wieku czy poziomu kondycji fizycznej. Rolowanie zalicza się jednak do tego wąskiego grona. Ćwicząc z rolkami, można pozbyć się bólu mięśni i osiągnąć pożądane rezultaty w postaci gładkiej skóry, ładniejszej rzeźby ciała czy zwalczenia problemów z bólem pleców.
Trening, który sprawia przyjemność
Rolki do automasażu ciała są wykorzystywane do ćwiczeń różnych partii mięśniowych. Dzięki nim przeprowadza się kompletny trening całego ciała, co sprawia, że poprawia się ogólna kondycja i samopoczucie. Rolki można stosować w czasie wykonywania klasycznych ćwiczeń, na przykład układając je pod barkami lub pod stopami. Równie dobrze można użyć ich do rozmasowywania obolałych mięśni po zbyt intensywnym treningu. Mięśnie z zakwasami są wtedy przyjemnie rozluźniane, a partie mięśniowe, które nie bolą, trenowane w celu dalszego wzmacniania ich wytrzymałości.
Jaki wpływ na organizm ma rolowanie mięśni?
Masaż i trening blackroll jest odpowiedni dla osób, które są zestresowane, często przemęczone lub cierpią z powodu utrzymującego się, nadmiernego napięcia mięśni. Już po kilku treningach zauważa się poprawę gibkości, szybszą regenerację mięśni i ustąpienie skutków chronicznego stresu. Odpowiednie rozmasowanie każdej partii mięśni wymaga jedynie wykonania 8-10 powtórzeń danego ćwiczenia. Jeżeli cierpi się na silne bólu mięśniowe, wskazane jest wykonanie 15 powtórzeń ćwiczenia. Ćwiczenia powinny sprawiać przyjemność, a po ich wykonaniu – trenujący powinien odczuć wyraźną ulgę. Jeśli w czasie treningu z blackroll pojawi się ból, wskazane jest zatrzymanie się i wrócenie do treningu po kilku sekundach.
Miejsca rolowania wybiera się samodzielnie. Panie mogą ćwiczyć z rolkami wyłącznie partie ciała ze skłonnościami do pojawiania się cellulitu, a panowie – plecy, obolałe z powodu dźwigania ciężarów. Blackroll można wykorzystać w czasie rozgrzewki, przygotowując mięśnie do większego wysiłku, gdyż ćwiczenia z rolkami pozytywnie wpływają na prawidłowe nawilżenie powięzi.