Gdy się starzejemy, życie ma tendencję do zabierania nam wielu rzeczy, więc ciesz się tym, co masz, póki to trwa. Jeśli zdarzy Ci się znaleźć się w złej sytuacji, pociesz się nietrwałością wszystkiego. Czasem jednak łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Dlatego poświęć chwilę każdego dnia, aby naprawdę cieszyć się życiem i docenić to, co masz teraz.
Zaakceptowanie nieszczęśliwej prawdy lub tragicznej sytuacji wymaga ciężkiej pracy. Bycie wdzięcznym za to, co przeżyłeś, za przeszłe doświadczenia i relacje, za osiągnięcia i posiadane dobra, pomoże Ci zyskać odpowiednią perspektywę. Możesz bowiem ulec pokusie, by zrównać akceptację z poddaniem się lub apatią, ale to nie to samo. Nie poddajesz się, po prostu mierzysz się z faktami i wciąż pamiętasz, że masz za co być wdzięczny losowi. Akceptacja nie oznacza, że sprawy pozostaną złe na zawsze. To po prostu oznacza, że szczerze mówisz o kłopotach, w jakich chwilowo się znalazłeś.
Kiedy nie możesz zmienić swojej sytuacji, czasami jedyne, co możesz zrobić, to ją zaakceptować i rozmyślać nad lepszymi chwilami w nadziei na to, że kiedyś powrócą. Jest to trudne, zwłaszcza gdy czujesz się przytłoczony. Nie możemy kontrolować rzeczy, które zmierzają w naszą stronę, ani zmienić niczego, co się wydarzyło. Możemy zamiast tego wypracować naszą drogę do akceptacji.
Opieranie się przerażającemu scenariuszowi jest naturalne, ale błędem jest poddanie się odruchowej reakcji niedowierzania. Kiedy jesteś w trudnej sytuacji, być może będziesz musiał zaakceptować nieprzyjemne fakty. Akceptacja nie oznacza, że podobają nam się okoliczności wokół nas albo że chcemy, aby trwały. Oznacza po prostu, że rozpoznajemy rzeczywistość i rozumiemy, że nie możemy jej teraz zmienić. Akceptacja może być bardzo trudna w ponurych sytuacjach. Może być jeszcze trudniej, gdy wydarzy się tragedia, ale im szybciej zaakceptujesz i przetworzysz gorzką rzeczywistość, tym szybciej będziesz mógł ruszyć do przodu. Bądź wdzięczny za czas, który był Ci dotąd dany z bliskimi i miłe chwile spędzone z posiadanymi przez Ciebie rzeczami. To pozwoli Ci łatwiej pogodzić się z ich ewentualną stratą.
Mechanizm zaprzeczania jest jednak potężnym przeciwnikiem akceptacji. Kiedy odmawiamy przyznania się do problemu lub zaprzeczamy, że ten problem istnieje, po prostu się oszukujemy. A jeśli będziesz działać zgodnie z tą fałszywą rzeczywistością, a nie z tym, co się naprawdę dzieje, możesz tylko pogorszyć swoją sytuację i zdrowie psychiczne. Spróbuj przestawić się na wdzięczność za wszystko dobre, co Cię spotkało i spotyka, przez co łatwiej będzie Ci zmierzyć się także z negatywnymi aspektami życia.
W akceptacji i wdzięczności nie chodzi o sztuczny i na dłuższą metę toksyczny optymizm. Nikt nie każe Ci się uśmiechać, jeśli w środku czujesz się rozbity i zrozpaczony. Przywołaj jednak dobre momenty i czerp z nich siłę na przyszłość. Doceń też to, co nadal posiadasz (przyjaciół, krewnych, zwierzęcych pupili czy ulubione hobby) i czerp z tego siłę, by iść dalej przez życie z uniesioną głową.
Zdjęcie autorstwa mali maeder z Pexels