Zamek w Baranowie Sandomierskim jest jedną z ciekawszych budowli renesansowych w Polsce. Dlaczego warto tu zajrzeć? Dla kogo zabytek ten stanie się ważnym puntem w programie wycieczki?

Baranów Sandomierski w pigułce

Baranów Sandomierski jest jednym z ciekawszych punktów na mapie województwa podkarpackiego, a jego malownicza okolica skutecznie zachęca turystów do wizyty w tym miejscu. Miejscowość ta istniała już w XII wieku, a w połowie XIV stulecia mogła się już pochwalić prawami miejskimi. Do dziś w czasie zwiedzania miasta możemy zobaczyć wiele ciekawych pamiątek, które przypominają nam o czasach świetności Baranowa Sandomierskiego. Zobaczymy tu m.in. malowniczy rynek oraz kościół parafialny, który dawniej pełnił funkcję luterańskiego zboru. Najważniejszym celem wycieczki pozostaje jednak zamek, którego budowa ma ścisły związek z działalnością rodu Leszczyńskich. Co warto wiedzieć na temat tej budowli?

Z wizytą na „Małym Wawelu”

Zamek w Baranowie Sandomierskim zachwyca renesansową formą i malowniczym dziedzińcem krużgankowym, z powodu którego często porównywany jest z zamkiem królewskim na Wawelu. Wzniesiony pod koniec XVI wieku jako dwór obronny, swą renesansową formę zawdzięcza wielkiej przebudowie z przełomu XVI i XVII stulecia. W czasach Andrzeja Leszczyńskiego zamek wzbogacił się o piękne fortyfikacje bastionowe, zaliczane do największych w Polsce.

W dziejach kraju zamek odegrał dość istotną rolę, m.in. jako bardzo ważny ośrodek kalwinizmu. To tu w 1604 roku odbył się słynny synod kalwiński, to tu od lat 20.tych XVII wieku działała kalwińska drukarnia.

Aż do czasów II wojny światowej zamek pozostawał w rękach prywatnych i cieszył się dobrą opieką. Trudnym okresem okazały się ostatnie miesiące wojny oraz lata powojenne. Zamek był przez pewien czas kwaterą wojsk radzieckich, później trafił w ręce Ministerstwa Przemysłu Chemicznego. Miało to związek z faktem, iż w rejonie Baranowa Sandomierskiego odkryto bogate złoża siarki.

Zamek w Baranowie Sandomierskim dziś

Obecnie zamek w Baranowie Sandomierskim jest cennym zabytkiem i atrakcją, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Część zamku służy jako hotel i restauracja, część wnętrz jest jednak udostępniana turystom. Zachwyt wzbudza renesansowy dziedziniec z okazałym schodami, pięknie prezentują się kolekcje dawnych obrazów i mebli. Dodatkową atrakcją jest zabytkowy park, na terenie którego możemy zobaczyć wiele okazałych drzew o pomnikowych rozmiarach.

Baranów Sandomierski to jeden z ciekawszych punktów na mapie województwa podkarpackiego, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Piękna architektura, ciekawe wnętrza i historia, którą możemy poznać dzięki opowieściom miejscowego przewodnika – oto główne powody, dla których warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz wżyciu.

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels