Przekroczenie 30. roku życia to dla wielu kobiet znaczący i przełomowy moment. Z jednej strony jesteśmy już świadome swoich wad i zalet, wiemy czego chcemy, realizujemy się w życiu prywatnym i zawodowym.

Z drugiej strony nasze ciało, w tym cera, domaga się już więcej uwagi i pielęgnacji. Organizm wolniej się regeneruje, pojawiają się pierwsze zmarszczki, na skórze widać wszelkie nasze przewinienia i zaniedbania np. w postaci przebarwień. Co warto zmienić w codziennej pielęgnacji, aby cera nadal zachwycała pięknym i promiennym wyglądem?

Koło 30. roku życia procesy regeneracyjne naszej skóry zaczynają spowalniać. Coraz intensywniej musi się ona bronić przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia się cery. W walce z nimi sprawdzą się kosmetyki, zawierające w składzie tzw. antyoksydanty. Witamina E nie tylko neutralizuje wolne rodniki, ale także wzmacnia włókna kolagenowe i elastynowe. Warto ją połączyć z niezwykle skuteczną w walce z rodnikami witaminą C, która dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu. Koenzym Q10 przyśpiesza procesy regeneracyjne cery. Najważniejsze jest jednak to, aby kosmetyki stosować systematycznie.

Do walki o piękną cerę warto także włączyć potężniejsze działa np. kwasy czy retinol. Serię zabiegów z kwasami można wykonać w salonie kosmetycznym, jednak na rynku dostępne są również kosmetyki z kwasami do domowej pielęgnacji. Mogą to być toniki i kremy np. z kwasem migdałowym, glikolowym, mlekowym czy azelainowym. Przykładowo kwas glikolowy pięknie rozświetli cerę, pomoże w walce z przebarwieniami i zmarszczkami.

Wspomniany retinol niezwykle skutecznie pomaga w zachowaniu dobrej kondycji cery. Nie tylko minimalizuje istniejące zmarszczki, ale także zapobiega powstawaniu nowych. Wspomaga wytwarzanie w skórze elastyny i kolagenu oraz reguluje pracę gruczołów łojowych.

W codziennej pielęgnacji trzeba także pamiętać o skórze pod oczami, która jest cieńsza, szybciej się odwadnia i przesusza. Może się też do tego przyczyniać makijażkorektor i puder pod oczy. Dlatego na dzień i na noc koniecznie trzeba stosować krem pod oczy. Ważna jest także metoda aplikacji – delikatnie go wklepujemy, także żeby nie rozciągać delikatnej skóry pod oczami.

Cera po 30-tce rzadziej wybacza błędy w pielęgnacji, a promieniowanie słoneczne to jeden z głównych czynników odpowiadających za jej starzenie się. Odpowiada także za powstawanie przebarwień. Dlatego stosowanie filtrów przeciwsłonecznych to obowiązek. I to przez cały rok, a więc również jesienią i zimą.