O Olsztynie na wstępie należy powiedzieć, że jest urokliwym miastem z duszą! To miejsce o ciekawiej historii i pięknym krajobrazie. Charakteryzuje się atrakcyjnym położeniem — pośród jezior i lasów. Poza tym jest największym miastem i stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Nie bez powodu przyciąga i oczarowuje turystów. Przekonaj się osobiście, dlaczego warto poznać stolice Warmii!

5 powodów, dla których warto odwiedzić Olsztyn!

1. Zabytki! Miasto posiada naprawdę ciekawą i długą historię. Co nieco możemy się o niej dowiedzieć z miejskich pozostałości historycznych. Do najpopularniejszych zabytkowych obiektów należy Zamek Kapituły Warmińskiej, Wizytówką miasta jest także Wysoka Brama i Stary Ratusz.

2. Jeziora, rzeki i plaże miejskie! To zdecydowanie najbardziej lubiane rekreacyjne miejsce w Olsztynie zarówno przez jego mieszkańców, jak i turystów. Przez miasto przepływają 4 rzeki i w jego granicach obecnie leży 15 jezior. Do tego na jego terenie funkcjonuje 5 oficjalnych kąpielisk i 3 plaże. Mamy tu do dyspozycji żaglówki, jachty, skutery wodne oraz obsługiwane są rejsy wycieczkowe. Do tego wypożyczalnie sprzętów wodnych, deptaki, boiska oraz place zabaw.

3. Zielone parki i ogrody! W Olsztynie znajdziemy ciekawe miejsca spacerowe, w których można odetchnąć świeżym powietrzem i zachwycić się przyrodą. Mowa między innymi o Parku Centralnym – znajduje się on nad rzeką Łyną w centrum miasta i jest zachowany w stylu angielskim. Poza tym w bliskiej okolicy warte uwagi jest Leśne Arboretum Warmii i Mazur! To historyczny i wyjątkowy ogród botaniczny.

4. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne! Powstało w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie. Odbywają się tu tematyczny pokazy planetaryjne, wystawy, a także zajęcia dydaktyczne. To miejsce, w którym można poznać historię astronomii i z którego można podziwiać panoramę miasta.

5. Pełne uroku Stare Miasto! Obowiązkowy punkt dla każdego przyjezdnego jest starówka! Choć ta olsztyńska nie należy do największych, ma w sobie mnóstwo uroku. Jest otoczona kolorowymi kamienicami i pełna klimatycznych kawiarenek, do których prowadzą brukowane uliczki. Jest też pełna symboli i tętniąca życiem.

Zdjęcie autorstwa Caio z Pexels