Podróże Redakcja poleca

Olsztyn na jeden weekend! Dlaczego, warto poznać stolicę Warmii?

olsztyn

O Olsztynie na wstępie należy powiedzieć, że jest urokliwym miastem z duszą! To miejsce o ciekawiej historii i pięknym krajobrazie. Charakteryzuje się atrakcyjnym położeniem — pośród jezior i lasów. Poza tym jest największym miastem i stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Nie bez powodu przyciąga i oczarowuje turystów. Przekonaj się osobiście, dlaczego warto poznać stolice Warmii!

5 powodów, dla których warto odwiedzić Olsztyn!

1. Zabytki! Miasto posiada naprawdę ciekawą i długą historię. Co nieco możemy się o niej dowiedzieć z miejskich pozostałości historycznych. Do najpopularniejszych zabytkowych obiektów należy Zamek Kapituły Warmińskiej, Wizytówką miasta jest także Wysoka Brama i Stary Ratusz.

2. Jeziora, rzeki i plaże miejskie! To zdecydowanie najbardziej lubiane rekreacyjne miejsce w Olsztynie zarówno przez jego mieszkańców, jak i turystów. Przez miasto przepływają 4 rzeki i w jego granicach obecnie leży 15 jezior. Do tego na jego terenie funkcjonuje 5 oficjalnych kąpielisk i 3 plaże. Mamy tu do dyspozycji żaglówki, jachty, skutery wodne oraz obsługiwane są rejsy wycieczkowe. Do tego wypożyczalnie sprzętów wodnych, deptaki, boiska oraz place zabaw.

3. Zielone parki i ogrody! W Olsztynie znajdziemy ciekawe miejsca spacerowe, w których można odetchnąć świeżym powietrzem i zachwycić się przyrodą. Mowa między innymi o Parku Centralnym – znajduje się on nad rzeką Łyną w centrum miasta i jest zachowany w stylu angielskim. Poza tym w bliskiej okolicy warte uwagi jest Leśne Arboretum Warmii i Mazur! To historyczny i wyjątkowy ogród botaniczny.

4. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne! Powstało w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził kilka lat w Olsztynie. Odbywają się tu tematyczny pokazy planetaryjne, wystawy, a także zajęcia dydaktyczne. To miejsce, w którym można poznać historię astronomii i z którego można podziwiać panoramę miasta.

5. Pełne uroku Stare Miasto! Obowiązkowy punkt dla każdego przyjezdnego jest starówka! Choć ta olsztyńska nie należy do największych, ma w sobie mnóstwo uroku. Jest otoczona kolorowymi kamienicami i pełna klimatycznych kawiarenek, do których prowadzą brukowane uliczki. Jest też pełna symboli i tętniąca życiem.

Sprawdź:   Co warto zobaczyć w Poznaniu - najważniejsze atrakcje

Zdjęcie autorstwa Caio z Pexels

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku