Sport Zdrowie

Odżywka białkowa – rodzaje i zastosowanie

siłownia białko

Odżywki białkowe stanowią bardzo wygodny suplement uzupełniających zapotrzebowanie na białko u osób aktywnych fizycznie. Oczywiście mogą być one stosowane również przez osoby nietrenujące, ale najczęściej sięgają po nie właśnie sportowcy.

Co daje spożywanie odżywki białkowej?

Odżywka białkowa to nic innego poza dobre źródło białka w diecie. Zawartość aminokwasów w produkcie wynosi najczęściej 80-90%. Suplement ten pozwala zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten składnik odżywczy. Jest to wygodna i smaczna forma przyjmowania białka. Smakowe odżywki stanowią również bardzo smaczną przekąskę i doskonale zaspokajają ochotę na słodycze.

Jak stosować odżywki białkowe?

Najczęstsza formą przyjmowania odżywki białkowej jest rozpuszczanie jej w wodzie lub mleku. Mieszankę można dodać również do koktajlu, jogurtu czy owsianki. Smakowe odżywki białkowe posiadają dodatek słodzików, przez co mogą stanowić alternatywę dla zwykłych słodyczy.

Odżywki białkowe polecane są szczególnie sportowcom, u których zapotrzebowanie na białko jest zwiększone. Najczęściej stosowane są przez osoby trenujące siłowo. Niemniej jednak, suplement ten może dobrze sprawdzić się także u osób odchudzających się. Ze względu na wysoką zawartość białka, stanowi przekąskę sycącą i niskokaloryczną, jednocześnie zaspokajającą ochotę na słodycze.

Jaką odżywkę białkową wybrać?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje odżywki białkowej. Najczęściej wybieraną i najtańszą opcją jest koncentrat białek serwatkowych – WPC. Zawiera on przynajmniej 80% białka. Ilość ta jest całkowicie wystraczająca dla większości amatorów.

Dla nieco bardziej wymagających konsumentów dostępne są WPH i WPI. WPI – izolat białek serwatkowych – posiada przynajmniej 90% białka. W WPH zawartość ta jest podobna, jednak białka poddane zostały wcześniejszej częściowej hydrolizie. Z tego powodu są łatwiej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, powodują większy wyrzut insuliny (hormon anaboliczny) oraz zwiększają szybkość regeneracji w trakcie jednostki treningowej.

Sprawdź:   5 zasad zdrowego podejścia do odchudzania

Dla wegan tworzone są specjalne odżywki białkowe na bazie soi, grochu, fasoli lub innych roślin strączkowych.

Wybór odżywki białkowej jest kwestią bardzo indywidualną. Dla amatorów, którzy dbają o odpowiednią podaż białka, wystraczająca będzie WPC. Bardzo ambitne osoby mogą zdecydować się na WPH i WPI. WPI poleca się stosować w czasie okołotreningowym, natomiast WPH w pozostałych porach dnia.

Zdjęcie – skeeze z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Crossfit - workput, ćwiczenia

3 najskuteczniejsze treningi na spalanie tkanki tłuszczowej

  • 3 stycznia 2020
Rozpoczęcie treningów wśród osób cierpiących na nadwagę i otyłość zazwyczaj wynika z chęci przyspieszenia procesu redukcji wagi i spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jakie treningi są najlepsze dla osób, chcących spalić
Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.