Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Z raportu WHO wynika, że 29 procent polskich dzieci w wieku 11-14 ma nadwagę, a wielu nastolatków w tym wieku waży nawet ponad 100 kg. Nadwaga i otyłość poważnie zagrażają zdrowiu, dlatego rodzice zastanawiają się, czy odchudzenie dzieci jest bezpieczne.

Przyczyny otyłości polskich dzieci

Wśród przyczyn otyłości wśród polskich dzieci najczęściej wymienia się nieprawidłową dietę i brak ruchu – dotyczą one aż 95 procent nastolatków z nadwagą i otyłością. Jedynie 5 procent dzieci cierpi na choroby takie jak niedobór hormonu wzrostu, zaburzenia pracy tarczycy lub przyjmuje kortykosteroidy, powodujące szybkie tycie. 

Nieprawidłowa dieta dzieci często jest powiązana z nieprawidłowym żywieniem całej rodziny. Rodzice również cierpią na nadwagę i spożywają zbyt duże ilości tłuszczów i cukrów prostych. Dzieci jedzą te same posiłki, przez co dorośli skazują je na nadmierną masę ciała. Dodatkowo rodzice z nadwagą i otyłością rzadko zachęcają potomstwo do aktywności fizycznej, przez co nastolatki spędzają większość czasu przed komputerem lub telewizorem. Taki tryb życia sprzyja nadmiernej masie ciała i utrudnia odchudzanie.

Odchudzanie dzieci pod okiem pediatry i dietetyka

Jeżeli pediatra stwierdzi, że dziecko ma nadwagę, jak najszybciej powinno się wprowadzić zmiany w jadłospisie pociechy. Rodzice na własną rękę mogą wykluczyć z diety dziecka wszelkie słodycze, fast foody, słodkie napoje, chipsy, zupki instant oraz dania gotowe. Pozostałe zmiany w diecie powinny być skonsultowane z dietetykiem dziecięcym i poprzedzone odpowiednimi badaniami. 

Lekarz pediatra lub dietetyk powinni zlecić przeprowadzenie morfologii, poziomu glukozy we krwi, poziomu hormonów tarczycy oraz badania moczu. Testy laboratoryjne pozwalają wykluczyć ewentualne choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy. Jeżeli dziecko cierpi wyłącznie na nadwagę, dietetyk układa dietę, dzięki której organizm chłopca lub dziewczynki otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, przy jednoczesnej redukcji wagi.

Zdjęcie – Bess Hamiti z Pexels