Cienie pod oczami zwykle bywają oznaką zmęczenia i niewyspania. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas lub zasinienie staje się coraz wyraźniejsze, cienie mogą być objawem choroby. Jakie schorzenia objawiają się sińcami pod oczami?
1. Anemia
Częstym powodem pojawiania się cieni pod oczami jest anemia. Jeżeli dodatkowo zauważa się u siebie bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, zwiększoną męczliwość, bladość skóry i błon śluzowych, powinno się wykonać badanie krwi. Obniżony poziom hemoglobiny świadczy o anemii.
2. Cukrzyca
Cukrzyca atakuje podstępnie. Często przez długi czas chorzy o niej nie wiedzą, gdyż nie wykonują badań poziomu glukozy we krwi. Cienie pod oczami i towarzyszące im uczucie ciągłego pragnienia, częstomocz i utrata wagi to zwiastuny cukrzycy.
3. Choroby nerek
Jeżeli układ moczowy funkcjonuje nieprawidłowo, zwykle pojawiają się bóle brzucha, bóle pleców w okolicy lędźwi, częstomocz oraz krwiomocz. Niekiedy objawy chorób nerek są mniej oczywiste. Pojawia się wtedy wyłącznie obrzęk i zasinienie pod oczami lub wokół oczu.
4. Zakażenie pasożytnicze układu pokarmowego
Gdy cienie pod oczami pojawiają się u dzieci, można podejrzewać, że dziecko zaraziło się pasożytami. Owsicy, lambliozie bądź glistnicy towarzyszą również bóle brzucha, brak przybierania na wadze lub jej utrata oraz osłabienie.
5. Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie objawia się zasinieniem skóry pod oczami oraz bólami głowy, kołataniem serca i bezsennością. Aby zdiagnozować nadciśnienie, należy codziennie mierzyć ciśnienie krwi o określonej godzinie. Jeżeli normy prawidłowego ciśnienie krwi będą stale przekroczone, można mówić o chorobie.
6. Alergia
Sińce pod oczami mogą pojawić się na skutek alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Przekrwienie zatok lub rumień na twarzy sprawiają, że skóra pod oczami nabiera sinej barwy. Aby pozbyć się cieni pod oczami, powinno się sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, osłabiające reakcję alergiczną.
Zdjęcie – Fillipe Gomes z Pexels