Zdrowie

O czym świadczą cienie pod oczami?

cienie oczy

Cienie pod oczami zwykle bywają oznaką zmęczenia i niewyspania. Jeśli jednak utrzymują się przez dłuższy czas lub zasinienie staje się coraz wyraźniejsze, cienie mogą być objawem choroby. Jakie schorzenia objawiają się sińcami pod oczami?

1. Anemia

Częstym powodem pojawiania się cieni pod oczami jest anemia. Jeżeli dodatkowo zauważa się u siebie bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, zwiększoną męczliwość, bladość skóry i błon śluzowych, powinno się wykonać badanie krwi. Obniżony poziom hemoglobiny świadczy o anemii.

2. Cukrzyca

Cukrzyca atakuje podstępnie. Często przez długi czas chorzy o niej nie wiedzą, gdyż nie wykonują badań poziomu glukozy we krwi. Cienie pod oczami i towarzyszące im uczucie ciągłego pragnienia, częstomocz i utrata wagi to zwiastuny cukrzycy.

3. Choroby nerek

Jeżeli układ moczowy funkcjonuje nieprawidłowo, zwykle pojawiają się bóle brzucha, bóle pleców w okolicy lędźwi, częstomocz oraz krwiomocz. Niekiedy objawy chorób nerek są mniej oczywiste. Pojawia się wtedy wyłącznie obrzęk i zasinienie pod oczami lub wokół oczu.

4. Zakażenie pasożytnicze układu pokarmowego

Gdy cienie pod oczami pojawiają się u dzieci, można podejrzewać, że dziecko zaraziło się pasożytami. Owsicy, lambliozie bądź glistnicy towarzyszą również bóle brzucha, brak przybierania na wadze lub jej utrata oraz osłabienie.

5. Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie objawia się zasinieniem skóry pod oczami oraz bólami głowy, kołataniem serca i bezsennością. Aby zdiagnozować nadciśnienie, należy codziennie mierzyć ciśnienie krwi o określonej godzinie. Jeżeli normy prawidłowego ciśnienie krwi będą stale przekroczone, można mówić o chorobie.

6. Alergia

Sińce pod oczami mogą pojawić się na skutek alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Przekrwienie zatok lub rumień na twarzy sprawiają, że skóra pod oczami nabiera sinej barwy. Aby pozbyć się cieni pod oczami, powinno się sięgnąć po leki przeciwhistaminowe, osłabiające reakcję alergiczną.

Sprawdź:   Konsekwencje cierpienia na lęk i depresję — choroby naszych czasów.

Zdjęcie – Fillipe Gomes z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką