Dom i ogród

Niezwykłe właściwości czarnego bzu

czarny bez

Sambucus nigra, czyli czarny bez jest krzewem występującym powszechnie na terenie całej Europy. Zapewne wielu osobom czarny bez kojarzy się z niezwykle intensywnym zapachem, którym epatuje w okresie kwitnienia. Okres ten przypada na czerwiec i lipiec, kiedy krzew pokryty zostaje kremowobiałym kwiatostanem. W celach leczniczych używa się zarówno kwiatów i owoców czarnego bzu, jak i kory oraz korzeni.

Na co pomaga czarny bez?

Właściwości lecznicze czarnego bzu są różne w zależności od tego, którego surowca użyjemy. Napary z kwiatów czarnego bzu działają napotnie, stąd ich nieoceniona przydatność w przypadku ciężkich przeziębień. Płukanie gardła i jamy ustnej naparem przygotowanym z kwiatów czarnego bzu przynosi ulgę osobom cierpiącym na anginę i zapalenie gardła.

Owoce czarnego bzu, które mogą służyć do wyrobu przetworów takich jak konfitury czy soki, mają również szerokie zastosowanie w naturalnym lecznictwie. Napary z owoców czarnego bzu mają działanie moczopędne i odtruwające, mogą więc być bardzo przydatne podczas przeprowadzania kuracji oczyszczającej. Oprócz tego, napary z owoców bzu łagodzą objawy migreny i nerwobólów. Można je stosować w postaci herbatki albo wykorzystać napar do zrobienia okładów na miejsce występowania nerwobólu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym, że owoce czarnego bzu nie nadają się do przetworów alkoholowych takich jak wino czy nalewka, ponieważ podczas fermentacji owoców czarnego bzu dochodzi do powstania substancji toksycznych, wywołujących silne zatrucie.

Od niepamiętnych czasów, napary z kory czarnego bzu wykorzystywano w procesie odchudzania.

Jeśli więc komuś zależy na naturalnym wspomaganiu organizmu w walce o wymarzoną sylwetkę, powinien każdego dnia raczyć się herbatką z kory czarnego bzu.

Magiczne właściwości czarnego bzu

Według jednej ze słowiańskich legend, krzewy czarnego bzu rosnące blisko domu, zamieszkują niematerialne istoty sprzyjające domownikom. Ich nastawienie może jednak ulec znacznej zmianie w momencie, gdy któryś z domowników postanowi ściąć krzew. Ich gniew spowodowany utratą domu ma ściągnąć na całą rodzinę nieszczęście.

W kręgach ezoterycznych uważa się, że różdżka wykonana z gałązki czarnego bzu odpędza złe moce, a liście i owoce czarnego bzu schowane pod poduszkę pomogą osobom cierpiącym na bezsenność.

Źródła:

J. Kresánek, Rośliny lecznicze, Wydawnictwo „Sport i Turystyka” , Warszawa, 1983.

L.M. Krześniak, Apteczka ziołowa, Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1986.

L. Roséan, Encyklopedia Magicznych Ingrediencji, Vis-a-Vis Etiuda, Kraków 2009.

Zdjęcie – RitaE z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym