Sambucus nigra, czyli czarny bez jest krzewem występującym powszechnie na terenie całej Europy. Zapewne wielu osobom czarny bez kojarzy się z niezwykle intensywnym zapachem, którym epatuje w okresie kwitnienia. Okres ten przypada na czerwiec i lipiec, kiedy krzew pokryty zostaje kremowobiałym kwiatostanem. W celach leczniczych używa się zarówno kwiatów i owoców czarnego bzu, jak i kory oraz korzeni.
Na co pomaga czarny bez?
Właściwości lecznicze czarnego bzu są różne w zależności od tego, którego surowca użyjemy. Napary z kwiatów czarnego bzu działają napotnie, stąd ich nieoceniona przydatność w przypadku ciężkich przeziębień. Płukanie gardła i jamy ustnej naparem przygotowanym z kwiatów czarnego bzu przynosi ulgę osobom cierpiącym na anginę i zapalenie gardła.
Owoce czarnego bzu, które mogą służyć do wyrobu przetworów takich jak konfitury czy soki, mają również szerokie zastosowanie w naturalnym lecznictwie. Napary z owoców czarnego bzu mają działanie moczopędne i odtruwające, mogą więc być bardzo przydatne podczas przeprowadzania kuracji oczyszczającej. Oprócz tego, napary z owoców bzu łagodzą objawy migreny i nerwobólów. Można je stosować w postaci herbatki albo wykorzystać napar do zrobienia okładów na miejsce występowania nerwobólu. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym, że owoce czarnego bzu nie nadają się do przetworów alkoholowych takich jak wino czy nalewka, ponieważ podczas fermentacji owoców czarnego bzu dochodzi do powstania substancji toksycznych, wywołujących silne zatrucie.
Od niepamiętnych czasów, napary z kory czarnego bzu wykorzystywano w procesie odchudzania.
Jeśli więc komuś zależy na naturalnym wspomaganiu organizmu w walce o wymarzoną sylwetkę, powinien każdego dnia raczyć się herbatką z kory czarnego bzu.
Magiczne właściwości czarnego bzu
Według jednej ze słowiańskich legend, krzewy czarnego bzu rosnące blisko domu, zamieszkują niematerialne istoty sprzyjające domownikom. Ich nastawienie może jednak ulec znacznej zmianie w momencie, gdy któryś z domowników postanowi ściąć krzew. Ich gniew spowodowany utratą domu ma ściągnąć na całą rodzinę nieszczęście.
W kręgach ezoterycznych uważa się, że różdżka wykonana z gałązki czarnego bzu odpędza złe moce, a liście i owoce czarnego bzu schowane pod poduszkę pomogą osobom cierpiącym na bezsenność.
Źródła:
J. Kresánek, Rośliny lecznicze, Wydawnictwo „Sport i Turystyka” , Warszawa, 1983.
L.M. Krześniak, Apteczka ziołowa, Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1986.
L. Roséan, Encyklopedia Magicznych Ingrediencji, Vis-a-Vis Etiuda, Kraków 2009.