Dom i ogród Redakcja poleca

Niebezpieczny czad

fire, fireman, tijuana

Tlenek węgla potocznie nazywany jest czadem. Większość z nas miała okazję słyszeć o tym, że czad bywa niebezpieczny, jednak z reguły wiedza na jego temat na tym się kończy. Sprawdźmy więc dokładnie czym jest czad, jakie niesie ze sobą zagrożenia i jak się przed tym zabezpieczać.

Co warto wiedzieć na temat czadu?

W Polsce każdego roku około 100 osób umiera z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Oprócz tego wiele osób ulega zatruciu czadem, jednak nie wszyscy trafiają do szpitali, stąd trudno jest określić ilość zatruć. Czad jest produktem spalania. Wiąże się on więc z użytkowaniem takich urządzeń jak podgrzewacze gazowe, kominki, piecyki, kuchnie, kotły na paliwo ciekłe. Tlenek węgla czyli czad tworzy się, gdy w danym pomieszczeniu brakuje tlenu. Stoi za tym bardzo szczelna stolarka okienna i drzwiowa oraz zbyt rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Czad tworzy się także wtedy, gdy nie działa instalacja wentylacyjna, dlatego należy dbać o systematyczne przeglądy.

Jak się zabezpieczać przed negatywnym działaniem czadu?

Każdy właściciel domu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo ważna jest drożność przewodów spalinowych i kominowych. Właśnie dlatego konieczne są okresowe przeglądy a dodatkowo w czystości powinny być utrzymywane wszelkie urządzenia gazowe. W budynkach wielorodzinnych co roku obowiązkowo przeprowadzane są przeglądy wentylacji. Inaczej niestety wygląda sytuacja w przypadku domów jednorodzinnych. Tutaj występuje pewna dowolność i wiele osób mając na celu zaoszczędzenie pieniędzy latami nie sprawdza swoich instalacji a to bardzo niebezpieczny zwyczaj. Nie powinno się także w domach i mieszkaniach zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Mówiąc o niebezpieczeństwach związanych z czadem warto wspomnieć też o garażach. Nie wszyscy wiedzą, że nie wolno uruchamiać samochodu przy zamkniętych drzwiach garażu i niestety każdego roku zdarza się kilka takich wypadków śmiertelnych rocznie.

Czad jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, dlatego często początki zatrucia przebiegają w sposób niezauważony. Jeśli chodzi o objawy to zwykle są to: bóle głowy, duszność, kłucie w klatce piersiowej, zaburzenia koncentracji. Przy bardzo dużym stężeniu czadu dana osoba traci przytomność. W wyniku zatrucia czadem może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia w układzie nerwowym, zawału na nawet do zgonu.

W ramach profilaktyki warto zainstalować w bliskim sąsiedztwie kuchenek oraz pieców czujnik czadu oraz dymu. Ważne jest także, by osoby bez uprawnień i umiejętności nie instalowały urządzeń grzewczych. Wskazane jest, by kupować tylko takie urządzenia grzewcze, które mają certyfikaty jakości. Przed rozpoczęciem użytkowanie zawsze należy starannie zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeśli u danej osoby lub kogoś bliskiego wystąpią objawy choćby przypominające zatrucie czadem, należy jak najszybciej zadzwonić na 112.

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym