Przynajmniej raz w ciągu roku zapewniamy siebie, że „od teraz to już na pewno będę oszczędzał”. Nie zawsze nam to jednak wychodzi… Dlatego warto przyjrzeć się temu metodycznie i zastanowić się, jakie metody są najpowszechniej stosowane, by zaoszczędzić i czy rzeczywiście są one tak skuteczne, jak się o nich uważa.
Konto oszczędnościowe
No cóż, nie można nie zacząć od słynnego konta oszczędnościowego. Najpopularniejszy sposób odkładania pieniędzy w banku, najpowszechniejszy, bo oferowany przez niemalże każdą instytucję tego typu. Jak dokładnie działa? Pieniądze trafiają na osobne subkonto, które jest oprocentowane skromnie. Pozwala to na przeciwdziałanie stratom inflacyjnym, ale zwykle na niewiele więcej. Istotą jest jednak odkładanie pieniędzy. Jest to zatem dość skuteczne, choć dzieje się z woli użytkownika.
Końcówki opłat
Każdy z nas zna ten moment, gdy w kieszeni pobrzękują drobne monety, które zostały po ostatnich zakupach. Wiemy, co to oznacza. Dlatego wielu z nas odkłada te drobne sumy i na koniec wymienia je na normalne kwoty. Tak samo dzieje się w bankach, tyle że mimowolnie, poza świadomością. Dzięki temu za każdym razem, gdy wydajemy pieniądze, część kwoty kieruje się na specjalnie oprocentowane subkonto. Dzięki temu oszczędzamy przy wydawaniu.
Wymiana pieniędzy
Może nieco mniej powszechny, ale także skuteczny sposób na zaoszczędzenie gotówki. Mowa oczywiście o wymianie waluty. Wiele osób zarabia właśnie na tym, że odpowiednio zarządza kursem chf do euro czy innymi walutami. To sposób na drobne sumy, które można przeznaczyć na kolejne inwestycje.
Większa wstrzemięźliwość
Nie oszukujmy się jednak – najczęściej oszczędzamy poprzez niewydawanie. Widzimy coś fajnego w sklepie, ale powstrzymujemy się, bo „trzeba oszczędzać”. Nie ma w tym ani nic złego, ani nietypowego, ale zwykle jest to mało skuteczne. Niezorganizowane oszczędzanie w ten sposób nie tylko nie przebije zysków z wymian kursów chf do euro czy obcinaniem procenta od wydanych pieniędzy, ale także nie przyniesie wymiernych korzyści w żadnym innym aspekcie.
Image by Steve Buissinne from Pixabay