Wiele mówi się o zakwaszeniu organizmu i związanych z nim konsekwencjach. Zakwaszenie organizmu powoduje osłabienie odporności, pojawianie się problemów skórnych oraz słabą kondycję włosów i paznokci. Jego objawy znikają, jeżeli stosuje się dietę zasadową. Czy jej efektem jest redukcja masy ciała?

Dieta zasadowa – leczy i redukuje wagę

Dieta zasadowa, inaczej nazywana alkaliczną, należy do grupy diet leczniczych. Jej celem jest przywrócenie i zachowanie prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego, dzięki któremu znikają różnorodne problemy zdrowotne i urodowe. Dieta alkaliczna poprawia przemianę materii, dzięki czemu spada waga ciała, jednak jest to jedynie „skutek uboczny” kuracji.

Prawidłowo zbilansowana dieta zasadowa podnosi poziom wapnia w kościach, co sprawia, że jest polecana kobietom wchodzącym w okres menopauzy. Wysoka podaż wapnia chroni przed osteoporozą i paradontozą. Ponadto produkty dozwolone w tym sposobie odżywiania poprawiają stan osób, cierpiących na artretyzm oraz zmagających się z zaburzeniami nastroju, charakterystycznymi dla stanów depresyjnych.

Produkty w diecie alkalicznej – co wolno jeść?

W diecie alkalicznej powinno się zachować odpowiednią proporcję produktów zasadowych i kwasowych. 80 procent zjadanych produktów powinno być pozbawione kwasów, natomiast pozostałe mogą je zawierać. Produkty odkwaszające organizm mogą być zjadane w dowolnej formie – pieczone, surowe, gotowane, a nawet smażone. Do grupy żywności zasadowej należą: owoce, warzywa, owoce suszone, mleko, masło, ser żółty, twaróg, oleje tłoczone na zimno i czarne oliwki. W mniejszych ilościach można spożywać kaszę jęczmienną, ryż, makaron, jaja i mięso wieprzowe. Wysoką kwasowość wykazują natomiast: kawa, napoje z kofeiną, tłuste mięsa, wysoko przetworzone produkty (fast foody, dania gotowe, chipsy), alkohol, słodycze i cytrusy.

Dietę alkaliczną można stosować przez określony czas bądź na stałe zmienić sposób odżywiania. Przed rozpoczęciem diety powinno się skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Najważniejsze pytania dotyczące diety zasadowej

Co można jeść w diecie zasadowej?

Owoce, warzywa, owoce suszone, mleko, masło, ser żółty, twaróg, oleje tłoczone na zimno i czarne oliwki.

Dla kogo jest dieta zasadowa?

Prawidłowo zbilansowana dieta zasadowa podnosi poziom wapnia w kościach, co sprawia, że jest polecana kobietom wchodzącym w okres menopauzy oraz osobom z artretyzmem.

Czy można schudnąć na diecie zasadowej?

Dieta alkaliczna poprawia przemianę materii, dzięki czemu spada waga ciała, jednak jest to jedynie „skutek uboczny” kuracji.