Zdrowie

Na czym polega dieta zasadowa i czy ona odchudza

Odchudzanie

Wiele mówi się o zakwaszeniu organizmu i związanych z nim konsekwencjach. Zakwaszenie organizmu powoduje osłabienie odporności, pojawianie się problemów skórnych oraz słabą kondycję włosów i paznokci. Jego objawy znikają, jeżeli stosuje się dietę zasadową. Czy jej efektem jest redukcja masy ciała?

Dieta zasadowa – leczy i redukuje wagę

Dieta zasadowa, inaczej nazywana alkaliczną, należy do grupy diet leczniczych. Jej celem jest przywrócenie i zachowanie prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego, dzięki któremu znikają różnorodne problemy zdrowotne i urodowe. Dieta alkaliczna poprawia przemianę materii, dzięki czemu spada waga ciała, jednak jest to jedynie „skutek uboczny” kuracji.

Prawidłowo zbilansowana dieta zasadowa podnosi poziom wapnia w kościach, co sprawia, że jest polecana kobietom wchodzącym w okres menopauzy. Wysoka podaż wapnia chroni przed osteoporozą i paradontozą. Ponadto produkty dozwolone w tym sposobie odżywiania poprawiają stan osób, cierpiących na artretyzm oraz zmagających się z zaburzeniami nastroju, charakterystycznymi dla stanów depresyjnych.

Produkty w diecie alkalicznej – co wolno jeść?

W diecie alkalicznej powinno się zachować odpowiednią proporcję produktów zasadowych i kwasowych. 80 procent zjadanych produktów powinno być pozbawione kwasów, natomiast pozostałe mogą je zawierać. Produkty odkwaszające organizm mogą być zjadane w dowolnej formie – pieczone, surowe, gotowane, a nawet smażone. Do grupy żywności zasadowej należą: owoce, warzywa, owoce suszone, mleko, masło, ser żółty, twaróg, oleje tłoczone na zimno i czarne oliwki. W mniejszych ilościach można spożywać kaszę jęczmienną, ryż, makaron, jaja i mięso wieprzowe. Wysoką kwasowość wykazują natomiast: kawa, napoje z kofeiną, tłuste mięsa, wysoko przetworzone produkty (fast foody, dania gotowe, chipsy), alkohol, słodycze i cytrusy.

Dietę alkaliczną można stosować przez określony czas bądź na stałe zmienić sposób odżywiania. Przed rozpoczęciem diety powinno się skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Najważniejsze pytania dotyczące diety zasadowej

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką