Kuchnia Porady Zdrowie

Na czym polega dieta wege?

dieta wege

Dietę lekkostrawną powinny stosować osoby cierpiące na choroby dwunastnicy, wrzodowe żołądka, nieżyty, refluks lub przewlekłe żołądkowe stany zapalne. Przy tego typu chorobach zmiana diety jest konieczna, aby uniknąć uszkodzenia błon śluzowych narządów objętych dolegliwościami. 

Chorobę można odziedziczyć, ale także nabyć ją poprzez spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu, palenie tytoniu, złe nawyki żywieniowe, Helicobacter pylori itp. Wrzody żołądka czy dwunastnicy doskwierają prawie 10 % ludzi. 

Dieta łatwostrawna polega na wyłączeniu z posiłków produktów powodujących nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych. Szkodliwe są między innymi: potrawy ostre, przypalone, smażone, rozdymające czy nieświeże. Powinno się również nie pić w dużych ilościach kawy oraz mocnej herbaty. 

Wskazane jest spożywanie naturalnego nabiału łagodnie ukwaszonego, oliwy z oliwek, jajek, a także kaszy jaglanej. Dopuszczalne jest również używanie przypraw w ograniczonych ilościach, te jednak zawierające glutaminian sodu są zabronione. Należy też pamiętać o 5 posiłkach dziennie.

Zdjęcie – Daria Shevtsova z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.