Zdrowie

Na czym polega dieta księżycowa (chronometryczna)?

Śniadanie

W diecie księżycowej uwzględnia się zmiany aktywności organizmu w ciągu doby. Najważniejszym założeniem jest spożywanie większej ilości jedzenia rano oraz stopniowe obniżanie kaloryczności i wielkości posiłków wraz ze zbliżaniem się pory snu.

Królewskie śniadanie, książęcy obiad i żebracza kolacja

Dieta księżycowa, zwana również chronometryczną, pozwala jeść więcej z samego rana, gdyż kalorie ze śniadania spala się w ciągu dnia. Wieczorem należy jeść mniej i lżej, gdyż nadmiar kalorii z kolacji odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

Podczas stosowania diety księżycowej można jeść niemalże wszystko poza fast foodami, słonymi przekąskami i wysoko przetworzonymi produktami. Wskazany jest umiar i pilnowanie, by określone grupy produktów przyjmować o wskazanych porach dnia. Jedzenie zgodnie z dobowym rytmem organizmu i dostarczenie mu odpowiednich produktów sprawia, że samopoczucie się poprawia, a zbędne kilogramy znikają bez większych wyrzeczeń żywieniowych. Co ważne, utrata kilogramów jest trwała – efekt jojo w tej diecie nie występuje.

3 posiłki główne i podwieczorek

W diecie chronometrycznej zakłada się spożywanie 3 głównych posiłków i podwieczorku. Na drugie śniadanie mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby aktywne fizycznie. Żadnego posiłku nie wolno omijać, gdyż przerwy w dostarczaniu pożywienia sprawiają, że organizm zaczyna odkładać tkankę tłuszczową zamiast spalać kalorie.

Najbardziej kaloryczne produkty można spożywać wyłącznie do południa, a po godzinie 14 należy stopniowo obniżać kaloryczność posiłków. Do 14 powinno się przyjąć aż 70 procent wszystkich kalorii w ciągu dnia. Jedzenie na 2-3 godziny przed snem jest zabronione. Wraz ze zbliżaniem się wieczora, kolejne grupy produktów wyklucza się z jadłospisu:

– do 10:00 można jeść każdy rodzaj pieczywa, wędlin i tłustych mięs,

– do 12:00 można sięgnąć po owoce o wysokiej kaloryczności, np. banany, oraz orzechy i bakalie,

– do 16:00 dozwolone jest spożywanie zbóż, kasz, makaronów, płatków i ryżu,

Sprawdź:   Czy post dr Dąbrowskiej jest bezpieczny?

– do 17:00 można jeść nisko kaloryczne owoce,

– do 22:00 przyzwala się na sięganie po chude mięsa, jaja, produkty mleczne, ryby i warzywa o niskiej zawartości węglowodanów i skrobi.

Dodatkowo wyłącznie pomiędzy godziną 12:30 a 15:00 dozwolone są posiłki z buraków, brukselki i suchych roślin strączkowych.

Najważniejsze informacje dotyczące diety księżycowej

Co to jest dieta księżycowa?

Dieta księżycowa, zwana też chronometryczną uwzględnia zmiany fizjologii naszego organizmu w ciągu całej doby.

Na czym polega dieta księżycowa?

28-dniowa dieta zgodna z fazami księżyca. O określonej porze dnia jemy tylko wyselekcjonowane produkty. Rano należy sięgać po te tłustsze i bardziej sycące sycące, a wieczorem po lekkostrawne i niskokaloryczne.

Ile można schudnąć na diecie księżycowej?

Dieta księżycowa pozwala na zrzucenie 2-3 kilogramów w ciągu miesiąca.

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką