Podróże

Milicz: wyjątkowe miasto pełne skarbów

Ruiny zamku w Miliczu

Leżący na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski Milicz jest miastem wyjątkowym, na terenie którego każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego.

To miasto skutecznie przyciąga miłośników historii i cennych zabytków, a wycieczki po jego najbliższej okolicy dostarczą niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom przyrody i pięknych widoków. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? W jaki sposób można spędzić wolny czas na jego terenie?

Milicz i jego miejsce na mapie Polski

Milicz znajduje się w granicach województwa dolnośląskiego, a że od Wrocławia dzieli go jedynie 50 km, chętnych na spacery po jego terenie nie brakuje. Miasto to przyciąga przede wszystkim piękną okolicą oraz przyrodniczymi walorami, a dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowej jest jednym z najważniejszych punktów wypadowych na teren Stawów Milickich oraz innych atrakcji czekających w dolinie Baryczy.

Z kart historii – Milicz i jego dzieje

Historia Milicza sięga czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z XII wieku. W XIII wieku istniała tu już biskupia rezydencja, w pobliżu której powstała rezydencja książęca. W okresie średniowiecza Milicz należał częściowo do biskupów, częściowo do książąt, stąd też przez pewien czas na jego terenie istniały obok siebie dwa ośrodki władzy. Przez lata Milicz należał do Piastów śląskich, będąc częścią księstwa oleśnickiego. W połowie XIV wieku miasto znalazło się w granicach Korony Czeskiej, a w połowie XVIII stulecia stało się częścią Prus. W granice Polski Milicz wrócił dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dziś jest jednym z ciekawszych ośrodków turystycznych na terenie Dolnego Śląska, a wypoczynek na jego terenie może sprawić każdemu z nas wiele radości. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Milicz i jego skarby – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Milicz może się pochwalić ciekawym układem urbanistycznym oraz ciekawa kolekcją zabytków, które przypominają o jego długiej historii. Pęknie prezentuje się neorenesansowy kościół św. Michała Archanioła, uwagę przyciąga też XIX-wieczny kościół św. Anny. Zwiedzanie Miliczanie może się też obejść bez wizyty w dawnym kościele ewangelickim, zbudowanym jako jeden z tzw. kościołów łaski w początkach XVIII wieku. Ta szachulcowa budowla służy obecnie jako kościół katolicki, wciąż jednak zachwyca swą zabytkową formą i pięknym otoczeniem. Ruiny zamku książąt oleśnickich oraz XVIII-wieczny pałac, będący dawniej siedzibą rodziny von Maltzan – oto kolejne atrakcje, jakimi może nas oczarować Milicz.

Sprawdź:   Miejsca nieodkryte - Marciszów, woj. dolnośląskie - co warto zobaczyć

Stawy Milickie – na czym polega ich fenomen?

Kto znajdzie tanie noclegi w Miliczu, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki w głąb doliny Baryczy oraz spędzać czas na terenie słynnych Stawów Milickich. Ten malowniczy kompleks stawów rybnych przyciąga swymi rozmiarami i ogromną ilością ścieżek spacerowych, a że jego historia sięga XIII wieku, cieszy się on ogromnym zainteresowaniem również wśród historyków. Stawy Milickie są jednocześnie bardzo ważnym celem wycieczki dla ornitologów, na których czeka tu wspaniały rezerwat przyrody. W czasie pobytu na jego terenie można ujrzeć wiele ciekawych gatunków ptaków, m.in. żurawia, bielika czy orlika krzykliwego).

Milicz to piękne miasto, które może każdego z nas oczarować swą historią oraz ciekawymi zabytkami. Kto postawi na wypoczynek w tej części Dolnego Śląska, ten z pewnością żałować nie będzie.

Zdjęcie pochodzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Milicz#/media/Plik:Ruiny_Zamku.jpg

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Mierzeja Helska

Mierzeja Helska – jakie są atrakcje i co warto zwiedzić

  • 16 maja 2020
Mierzeja Helska zwana przez miejscowych krowim ogonem to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Ciągnące się kilometrami czyste plaże sprawiły, że półwysep już w dwudziestoleciu