Podróże Redakcja poleca

Mierzeja Helska – jakie są atrakcje i co warto zwiedzić

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska zwana przez miejscowych krowim ogonem to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Ciągnące się kilometrami czyste plaże sprawiły, że półwysep już w dwudziestoleciu międzywojennym został odkryty przez letników. Moda ta trwa do dziś. Tuż za portem we Władysławowie zaczyna się raj dla fanów windsurfingu, kitesurfingu i innych sportów wodnych. Oblegają pas wybrzeża aż do Chałup. Im dalej w głąb półwyspu, tym amatorów sportów wodnych mniej. W Kuźnicy np. króluje już tradycyjne plażowanie i kąpiele. W małym porcie, jak dawniej można spotkać rybaków gawędzących po kaszubsku.

Tradycyjna Jastarnia i powiew luksusu w Juracie

Klimatem przedwojennej osady ciągle jeszcze urzeka Jastarnia. Spacerując wąskimi uliczkami można natknąć się na stare urokliwe chaty, a w porcie na drewniane łódki i kutry. Ale do Jastarni warto przyjechać z innego jeszcze powodu. Jest tu najpiękniejsza na półwyspie, całkowicie ukryta za wydmami plaża. Tylko morze, piasek i zieleń dookoła. Jeśli ktoś szuka powiewu wielkiego świata, znajdzie go sąsiadującej z Jastarnią Juracie. Miejscowość już przed wojną przyciągała śmietankę towarzyską stolicy i nadal ma opinię drogiego i nieco snobistycznego miejsca. To tu są najbardziej luksusowe na półwyspie hotele i najdroższe restauracje.

Koniec czy początek Polski

Za Juratą wąski pasek ziemi stopniowo się rozszerza do 3 km i wysuwa daleko w morze. To już koniec albo jak chcą inni, początek Polski. Na samym cyplu wyrosło miasteczko Hel. Czas płynie, a ono wciąż ma cechy osady rybackiej (choć i tu pojawiły się niestety nowoczesne apartamentowce). Życie miasteczka skupia się przy urokliwej ulicy Wiejskiej. To tu znajduje się większość restauracji ze słynną Maszoperią na czele. Spacerując po Helu, warto odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża i Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w nowoczesnym fokarium mieszkają foki szare znalezione na bałtyckich plażach, które nie mogą wrócić na wolność.

Sprawdź:   Nieznane zakątki wokół Warszawy: Weekendowy wypad do fascynujących miejsc pełnych historii i przygód

Najważniejsze informacje o Mierzei Helskiej

Gdzie znajduje się mierzeja helska?

Mezoregion Mierzeja Helska zajmuje obszar mierzei. Graniczy z mezoregionem Pobrzeże Kaszubskie w okolicy Władysławowa, prócz tego jedynie z Morzem Bałtyckim.

Jaka jest pogoda na mierzei helskiej?

Mierzeja znajduje się w obszarze dużego oddziaływania Morza Bałtyckiego[8]. Klimat cechuje łagodna zima i niezbyt upalne lato.

Co to jest Morska Pielgrzymka Rybacka?

Co roku 29 czerwca, z okazji uroczystości patrona rybaków – świętego Piotra Apostoła, odbywa się morska pielgrzymka kutrami z Mierzei Helskiej do puckiej fary.

Zdjęcie pochodzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierzeja_Helska#/media/Plik:Beach_in_Hel.jpg

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Komputer

Jak zrobić screena? Na smartfonie, tablecie, komputerze – instrukcja

  • 13 maja 2020
Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku