W powiecie kamiennogórskim znajduje się wieś Marciszów, jednocześnie pełni ona rolę stolicy gminy. Zlokalizowana jest w Kotlinie Marciszowskiej, a przez samą miejscowość przepływa rzeka Bóbr.
To miejsca wyróżnia się spokojem, ciszą i urokliwym krajobrazem pozwalającym wypocząć od codziennego biegu. Marciszów rozwinął się zwłaszcza w pierwszej połowie XIX wieku, w 1825 roku we wsi było 57 gospodarstw domowych, funkcjonowały dwa kościoły – katolicki i ewangelicki, wielu mieszkańców trudniło się też tkactwem. W kolejnych latach zaczęła działać szkoła ewangelicka i tartak. Swoją pracę rozpoczęła również przędzalnia bawełny mająca zatrudniać około 200 robotników. Następną fazą postępu była budowa przez Marciszów linii kolejowej w 1867 roku, także pod koniec XIX wieku otwarto we wsi kopalnię węgla „Karls Gluck”, ale niedługo później ją zamknięto z powodu niskiego poziomu wydobycia tego surowca.
We wsi znajdują się dwa obiekty wpisane do rejestru zabytków. Są to wspomniane kościoły. Pierwszy – Kościół św. Katarzyny – datowany jest na XIV wiek, obecnie nieużywany. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby w zewnętrznych murach świątyni, są to płyty nagrobne przedstawiające członków rodziny von Zedliz, będących dawniej właścicielami Marciszowa. Drugi – Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – wzniesiono w XIX wieku przez protestantów, jednak od 1946 roku przekształcony w świątynię katolicką.
W okolicach Marciszowa warto odwiedzić także Ciechanowice, gdzie jest piękny pałac razem z parkiem oraz wieża widokowa w kształcie baszty, z której można podziwiać dolnośląski region.
Zdjęcie pochodzi z: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcisz%C3%B3w#/media/Plik:MOs810_WG_35_2015_Dolnoslaskie_Zakamarki_II_(Marciszow,_station).JPG