Dom i ogród Porady

Legowisko dla kota z drewnianej skrzynki

kot

Koty przesypiają wiele godzin dziennie, a nawet gdy nie śpią, to chętnie wylegują się w ciepłych i miękkich miejscach. Domowi pupile mają zwykle swoje legowiska, których zakup jest dość drogi. Jeżeli chce się sporo zaoszczędzić i stworzyć wyjątkowe legowisko dla kota, warto wykorzystać do tego celu drewnianą skrzynkę.

Skrzynka na owoce i co dalej?

Aby rozpocząć wykonywanie legowiska dla kota, należy mieć drewnianą skrzynkę – najlepiej taką, w jakiej sprzedaje się owoce. Wielkość skrzynki musi być dopasowana do wielkości kota. Młody kociak zmieści się nawet w niewielkiej skrzyneczce, natomiast kot perski lub norweski potrzebują o wiele więcej miejsca.  

Gotowe legowisko świetnie wygląda w każdym wnętrzu i jest wygodne dla pupila. Do przygotowania nowego gadżetu dla kota potrzebne są:

– skrzynka drewniana po owocach,

– farba do drewna w dowolnym kolorze (z atestem potwierdzającym bezpieczeństwo dla zwierząt),

– cztery kółka meblowe, gałki lub niewielkie nóżki,

– gwoździe lub wkręty,

– miękka poduszka lub koc,

– narzędzia: piła, wyrzynarka, wiertarka, pędzel

– opcjonalnie: szlifierka lub papier ścierny.

Jak wykonać legowisko dla kota?

Jedną ściankę skrzynki należy odciąć, tworząc wejście dla kota. Ściankę można usunąć całkowicie lub pozostawić ją, wycinając jedynie niewielki kawałek drewna. Jeżeli ślad po wycięciu jest ostry, powinno się go wygładzić. Podobnie należy postąpić z innymi nierównościami w skrzynce. Następnie obraca się skrzynkę do góry dnem i na rogach przymocowuje się za pomocą gwoździ lub wkrętów kółka, nóżki lub gałki. 

Gotową konstrukcje maluje się farbą, nakładając na legowisko jedną lub dwie warstwy koloru w zależności od potrzeb. Gdy podstawa posłania wyschnie, do jej wnętrza wkłada się koc lub poduszkę.

Legowisko ze skrzynki może służyć przez wiele lat, jednak raz na jakiś czas powinno się pokryć je impregnatem lub nową warstwą farby. Taki zabieg wydłuży żywotność konstrukcji i sprawi, że przez cały czas zachowa nienaganny wygląd.

Sprawdź:   [Quiz] Pandy Olbrzymie. Czy aby na pewno wiesz o nich wszystko?

Zdjęcie – Kelvin Valerio z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy