Porady Zdrowie

Leczenie radioaktywnym jodem – wskazania do jego stosowania

gardło

Leczenie jodem radioaktywnym stosuje się w chorobach tarczycy związanych z nadczynnością gruczołu. Jest to alternatywa dla leczenia operacyjnego, dzięki czemu interesuje się nią coraz większa liczba pacjentów ze schorzeniami tarczycy. Kto może skorzystać z leczenia jodem radioaktywnym? Jakie są jego efekty?

Leczenie izotopem jodu – skuteczna i kontrowersyjna metoda

Ze względu na to, że w leczeniu jodem stosuje się radioaktywne izotopy, wiele osób obawia się tej metody. Pacjenci boją się, że radioaktywny pierwiastek wywoła nowotwór lub zagrozi ich życiu. W rzeczywistości jod jest podawany chorym pod ścisłą kontrolą lekarską, dzięki czemu ryzyko wystąpienia powikłań jest zminimalizowane. 

Wskazaniem do zastosowania leczenia izotopem jodu 131 jest choroba Gravesa Basedowa, gruczolak toksyczny i pojawienie się woli guzowatych. Ponadto jod radioaktywny stosuje się w leczeniu chorób, w których pojawia się wole uciskające na tchawicę. Radioaktywny jod stosuje się, gdy leczenie farmakologiczne daje niewielkie efekty lub gdy efekty w ogóle się nie pojawiają – nigdy nie jest to pierwsza metoda leczenia stosowana u danego pacjenta. Jeżeli pacjent obawia się narkozy lub występują przeciwwskazania do jej podania, połknięcie kapsułki z izotopem jodu jest najlepszym rozwiązaniem, jakie mogą zaproponować lekarze endokrynolodzy. 

Działanie radioaktywnego jodu

Jod 131 gromadzi się w guzkach tarczycowych oraz w miąższu, a następnie usuwa komórki produkujące nadmierną ilość hormonów. Ze względu na to, że leczenie radioaktywnym izotopem może doprowadzić do niedoczynności tarczycy, pacjenci są narażeni na przyjmowanie leków uzupełniających niedobór hormonów do końca życia. Choć jest to uciążliwe dla chorych, lekarze uznają wystąpienie niedoczynności tarczycy za pożądany efekt kuracji. Obecnie coraz rzadziej dochodzi do wystąpienia niedoczynności gruczołu, gdyż lekarze lepiej radzą sobie z dostosowaniem dawki izotopu do potrzeb danego pacjenta.

Sprawdź:   Guzek płucny: objawy, operacja, leczenie.

Zdjęcie – Anastasia Gepp z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.