Łączność bezprzewodowa z Internetem jest jedną z najważniejszych funkcji w produkowanych obecnie laptopach. Potrzeby użytkowników stale rosną, przez co producenci sprzętu komputerowego zamierzają już w przyszłym roku umożliwić korzystanie z połączeń w standardzie 5G.

Nowa technologia, na którą czekają użytkownicy

Obecnie najszybszym standardem połączenia bezprzewodowego jest 4G, jednak już za kilka miesięcy może być ona zastąpiona siecią 5G. Producenci laptopów, urządzeń mobilnych oraz wszelkich sprzętów elektronicznych już teraz projektują nowe modele urządzeń, które będą wspierać wchodzący w 2019 roku standard łączności z Internetem. Wiele wskazuje na to, że już w okolicach czerwca 2019 na rynek trafią laptopy, które będą wyposażone w specjalne modemy 5G. Można spodziewać się również znacznego spadku cen sprzętu komputerowego wyposażonego w modemy 4G. 

Najprawdopodobniej pierwsze laptopy z 5G zostaną wypuszczone przez Microsoft, Dell, HP, Lenovo, Intel i Qualcomma. Najważniejsi gracze na rynku komputerów przenośnych prowadzą intensywne prace nad tym, by wprowadzić 5G jako standard wyposażenia laptopów. W tym ruchu upatrują szansy na polepszenie sprzedaży i zwiększenie zainteresowania konsumentów nowymi technologiami wprowadzanymi na rynek.

Wsteczna kompatybilność zagwarantowana

Ze względu na to, że wprowadzanie standardu połączenia bezprzewodowego 5G potrwa przez co najmniej kilka lat, korporacje zadbają, aby 5G cechowało się wsteczną kompatybilnością. Nowe modemy montowane w notebookach będą umożliwiały połączenia również z wolniejszymi sieciami 4G, 3G i 2G. Dzięki temu problem braku możliwości połączenia się z mniej wydajną, starszą siecią bezprzewodową w ogóle się nie pojawi.

Z pewnością na wprowadzenie sieci 5G w Polsce będzie trzeba poczekać dłużej niż na Zachodzie czy w Japonii. Jednak nawet zakup urządzenia z lepszym modemem nie będzie stanowił żadnej przeszkody dla użytkownika, jeżeli ten będzie korzystał ze starszego i mniej wydajnego standardu połączenia bezprzewodowego. 

Zdjęcie – cottonbro z Pexels