Kowary to miasto w woj. dolnośląskim, położone u podnóża Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Bliskość gór, przywracający siły witalne mikroklimat, a także liczne atrakcje sprawiają, że to idealne miejsce na odpoczynek. Kowary to świetna baza wypadowa dla wszystkich wielbicieli górskich wycieczek. Szczególnie wart polecenia jest spacer malowniczymi górskimi grzbietami, wśród przepięknych widoków na niemalże całą Kotlinę Jeleniogórską i zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki. Z Kowar łatwo się wspiąć na Kowarski Grzbiet i jego zwieńczenia Skalny Stół i Czoło. Nad miastem wznoszą się malownicze góry: Wołowa, Rudnik i Skalnik.
Pałace i kościoły w jednym miejscu
Jednak urokliwe Kowary to nie tylko górskie wycieczki. Jedną z największych atrakcji miasta jest zorganizowany na terenie dawnej fabryki dywanów „Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska”. Znajdują się w nim perfekcyjnie wykonane modele najwspanialszych śląskich budowli, m.in. letnia rezydencja królów pruskich w Mysłowicach, kościółek Wang, opactwo Cystersów w Krzeszowie, zamek Książ i zamek Czocha (tam nagrywano „Tajemnicę Twierdzy Szyfrów”). Park czynny jest codziennie w godz. 9.00-16.00.
Sztolnie, uran i „Potencjałka”
W latach 1945-1960 w Kowarach Górnych eksploatowano rudy żelaza i uranu. Tuż po wojnie nadzór nad wydobyciem sprawowali Rosjanie. To kowarski uran posłużył do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Pozostałością po tamtych czasach są liczne sztolnie na stokach gór otaczających miasto od południa. W jednej z nich zorganizowano liczącą 1200 m podziemną trasę turystyczną. Jej największą atrakcją jest żyła rudy uranowej widoczna w ścianie chodnika (nie bójmy się, zwiedzanie jest bezpieczne!). W sztolni działa jedyne w Polsce inhalatorium radonowe. Można się tu zrelaksować, podleczyć i zaopatrzyć w buteleczkę miejscowej wody – „Potencjałki” słynącej z właściwości oczyszczających i wzmacniających. Sztolnię Kowary można zwiedzać codziennie wiosną, w godz. 9.00 -17.00, a w lecie o godzinę dłużej.
Wszystko najważniejsze dotyczące Kowar
Kiedy Kowary zdobyły prawa miejskie?
Jaka jest data założenia Kowar?
1158 rok
Co ciekawego znajduje się w Kowarach?
Park miniatur, sztolnie Kowary, szlaki turystyczne po Karkonoszach
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kowary,_ul._1._Maja.jpg