Koronawirus to niezwykle poważne zagrożenie na całym świecie. Bardzo często pomimo sytuacji zagrożenia musimy podróżować i się przemieszczać — zarówno na bliskich, jak i dalekich odległościach. Podczas takiej podróży należy jednak zachować szczególne środki bezpieczeństwa i zachowywać się zupełnie inaczej niż do tej pory. W tym tekście przedstawiamy pomocne i skuteczne porady dotyczące zachowania środków ostrożności podczas podróży, dzięki którym zwiększymy znacząco swoje bezpieczeństwo.
Oczekuj na połączenie w odpowiednich miejscach
Pierwszą podpowiedzią podczas podróżowania w czasie zagrożenia wirusem jest oczekiwanie na podróż w odpowiedni sposób. Przeważnie czekamy na pociąg lub samolot w halach czy na dworcach gdzie przebywa bardzo dużo osób. W takiej sytuacji, zdecydowanie warto nie oczekiwać na rejs w centrum poczekalni, a udać się w bardziej “wyludnione” miejsce. Może być to np. klatka schodowa, okolice wyjść ewakuacyjnych czy dalsze od centrum miejsce. Dzięki temu ograniczamy do minimum kontakt i przebywanie z innymi ludźmi, a także zminimalizujemy zagrożenie zarażenia się wirusem. W takiej sytuacji idealnie sprawdza się zasada — im mniej kontaktu z innymi ludźmi, tym lepiej.
Nie dotykaj zbędnych powierzchni
Drugą poradą jest niedotykanie niepotrzebnie powierzchni użytkowych. Poruszając się po mieście, dworcach czy już w pociągach, samolotach itp. nie powinniśmy niepotrzebnie dotykać powierzchni np. blatów, poręczy itp. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zetknięcia się z wirusem. O tej kwestii przeważnie nie myślimy, opierając się o blaty, kasy i inne elementy użytkowe. Bardzo często jednak ich dotykanie nie jest wcale koniecznie. Jeśli zamierzam otworzyć drzwi, warto zrobić to łokciem lub inną częścią ciała, która nie styka się bezpośrednio z daną powierzchnią. Nigdy nie mamy pewności, kto dotykał jej przed nami i czy nie była to osoba zarażona. Ciekawą podpowiedzią jest również ta odnośnie płacenia za usługi i produkty. O ile to możliwe, powinniśmy płacić bezgotówkowo — najlepiej zbliżeniowo, tak aby nie dotykać terminali czy nie mieć styczności z pieniędzmi. Jeśli płacimy gotówkowo, warto robić to w drobnych nominałach, a jeśli mamy do otrzymania kilkadziesiąt groszy reszty, warto zrezygnować z niej, traktując sumę jako napiwek. Dzięki temu unikamy kontaktu z potencjalnie kilkunastoma niebezpiecznymi monetami.
Zachowaj odległość od innych osób
Jedną z najważniejszych kwestii o, jaką możemy zadbać, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem, jest zachowywanie bezpiecznej odległości. Ta przeważnie wynosi ok. 1, 5 metra. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni tak bardzo na bezpośrednie przejęcie wirusa od innej osoby, gdy np. mówi, czy kaszle. Ogólna zasada ta pomaga zatem zachowywać higienę i zminimalizować ryzyko zarażenia się. W niektórych sklepach czy miejscach np. przy kasach istnieją już specjalne podziałki naklejone na podłogę w odstępie 1, 5 metra, co najlepiej świadczy o zasadności tej metody. Podróżując, powinniśmy zajmować również miejsca oddalone od innych pasażerów. Obecnie, nie powinno być to trudne, gdyż pociągi czy samoloty nie przewożą zbyt wielu pasażerów. Jadąc np. metrem czy autobusem, warto zajmować co trzecie, czwarte miejsce, aby nie siedzieć zbyt blisko innych osób. Powinniśmy powstrzymać się też od spontanicznej rozmowy i nie zawierać nowych znajomości, podczas podróży jak ma to często miejsce.
Dezynfekuj ręce
Podstawową zasadą minimalizowania zagrożenia podczas podróży jest regularne dezynfekowanie rąk. To właśnie one są najbardziej narażone na zetknięcie się z wirusem. Aby zapobiec dalszemu przenoszeniu wirusa lub jego przyjęciu do organizmu, należy dbać o ich czystość. Z pewnością pomocne w tym będzie regularne mycie rąk wodą bieżącą i mydłem oraz używanie płynów dezynfekujących. Możemy używać też odpowiednich chusteczek z alkoholem i wszystkich preparatów, które mają udowodnione działanie wirusobójcze. Po umyciu rąk należy wytrzeć je w ręcznik papierowy oraz nie dotykać już czystymi rękoma np. klamek przy wyjściu z toalet publicznych.
Nie dotykaj nosa, oczu ani ust
Bardzo ciekawą informacją, o której z pewnością nie wie wiele osób, jest ta, aby nie dotykać rękoma ust, nosa czy oczu. Są to miejsca najbardziej ukrwione, poprzez które może najłatwiej dojść do zakażenia wirusem. Warto o tym pamiętać, gdyż przeważnie nawet kilkanaście razy dziennie dotykamy ich nieświadomie. Jeśli to możliwe podczas podróżowania nie powinniśmy zatem niezdezynfekowanymi rękami dotykać tych miejsc.
Unikaj dużych skupisk ludzi
Podróżowanie to czas, kiedy często musimy nocować w innym miejscu, jeść “na mieście” lub przebywać miejscach centralnych. Podróżując, zawsze powinniśmy rezygnować z przebywania w takich skupiskach ludzkich oraz w miarę możliwości je omijać. Warto zatem robić zakupy w małych sklepikach, a nie dużych supermarketach. Nie powinniśmy też korzystać z części wspólnych hotelowych, a wypoczywać w podróży jedynie we własnym pokoju hotelowym. Jeśli zamierzamy przemieszczać się przez dane miasto, warto robić to mniej uczęszczanym uliczkami nawet kosztem utraty czasu.
Nie rozprzestrzeniaj wirusa
Podczas podróży, powinniśmy również dbać o swoich współtowarzyszy oraz inne osoby, które podążają razem z nami np. w jednym pociągu. Nigdy nie wiemy, czy nie jesteśmy nosicielami wirusa. W takiej sytuacji, warto używać maseczek czy rękawiczek, aby nie rozprzestrzeniać go, jeśli rzeczywiście go mamy. Wiele osób kładzie jedynie nacisk na ochronę swojej osoby, nie myśląc o innych osobach np. dzieciach czy starszych, dla których wirus jest bardzo dużym zagrożeniem.
Spis szpitali i miejsc, gdzie możemy udać się po pomoc
Bardzo ważną kwestią podróżowania w dobie koronawirusa jest to, aby zrobić spis szpitali oraz jednostek sanitarnych w danej okolicy, w której będziemy przebywali. Dzięki takim informacjom, w razie zagrożenia będziemy mogli szybciej poprosić o pomoc. Jeśli obserwujemy niepokojące objawy u siebie lub innych osób, natychmiast należy powiadomić telefonicznie dany szpital. Uzyskamy wtedy informacje, co należy zrobić. Nigdy nie powinniśmy przychodzić do danego szpitala samodzielnie, gdyż możemy wejść do części czystej, która następnie będzie musiała być wyłączona z użytkowania. Dzięki szybkiej reakcji, będziemy mogli uratować, zarówno swoje życie, jak i innych osób.