W dobie internetu konta bankowe nikogo nie dziwią. Nie dziwi także to, że coraz częściej potrzebujemy skorzystać z kantorów walutowych, gdyż podróżujemy – czy to służbowo, czy to zawodowo – niemalże bez przerwy. Otwarte granice sprawiają, że rozwiązania walutowe stają się bardzo potrzebne.

Co wybrać?

Nie będziemy mówili tu o rozwiązaniach stacjonarnych. Chodzi nam tylko o bankowe konta walutowe oraz karty wielowalutowe, ale internetowe. Dlaczego takie rozróżnienie? W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby wożenie ze sobą dużej gotówki. To nie tylko ryzykowne – że ktoś połakomi się na duże pieniądze – ale także mało praktyczne. Nie mówiąc już o tym, że kursy wymiany walut np. euro na chf są dziś dużo bardziej korzystne w internecie niż w realnym świecie.

Jedną z opcji jest więc konto wielowalutowe lub też konto walutowe. Jest to specjalne konto, do którego otrzymuje się kartę umożliwiającą płacenie oraz wypłacanie pieniędzy z bankomatów na terenie zagranicznych krajów. Konto jest osobno płatne i zależne jest od banku – co naturalne. Konto wielowalutowe obsługuje z pewnością najbardziej wymienialne waluty świata, a więc wymianę euro na chf oraz na jeny japońskie, dolary amerykańskie czy funty brytyjskie. Jednak dobre konta oferują nam znacznie więcej możliwości.

Jakie są wady takiego konta?

Jest drogie, na jednorazowe, wakacyjne wyjazdy raz w roku są nieopłacalne i zwykle nie dają aż takiej przewagi pieniężnej. Mają jednak wiele zalet, a największą jest bezpieczeństwo. Do tego mogą być używane w wielu krajach i jeszcze przez internet, co w dobie popularyzacji zakupów z Chin czy USA jest nie bez znaczenia.

Alternatywą są karty wirtualne. Oczywiście, działają one na innej zasadzie i nie odpowiadają kontom walutowym w stu procentach. Jednak ich funkcjonowanie także opiera się na sieci i koncie. W tym wypadku utrzymanie konta jest jednak dużo tańsze, bo właściwie utrzymuje się tylko istnienie karty. Poważnym minusem jest działanie karty tylko w sieci – nie można nią zapłacić w sklepie. Ale do zakupów online będzie najtańszą opcją.

Sprawdź również wirtualne konto bankowe wielowalutowe TransferWise wraz z kartą.

Image by TheDigitalWay from Pixabay