W niektórych sytuacjach kobiety powinny wziąć wolnienie lekarskie w czasie ciąży – jeśli jest ona zagrożona, sama przyszła mama bardzo źle ją znosi lub choruje. Najczęściej spotykamy się z sytuacją, że kobiety wybierają zwolnienie lekarskie od razu po zajściu w ciążę. Za ten czas należy im się zasiłek chorobowy. Kiedy natomiast przyszła matka ma prawo do zwolnienia lekarskiego?
Długość zwolnienia lekarskiego w okresie ciąży
Oczywiste jest, że zwolnienie lekarskie jest przynależne każdej kobiecie pracującej, która jest w ciąży. Współcześnie przyszłe matki często pracują jeszcze do ostatnich chwil przed porodem, ale część z nich nadal korzysta z możliwości pobrania zwolnienia lekarskiego w tym czasie.
Prawo zezwala ciężarnym kobietom na 9 miesięcy zwolnienia lekarskiego (czyli 270 dni). Przyszła mama ma zatem prawo od samego początku przebywać na zwolnieniu. Może ono zostać wystawione przez każdego lekarza niezależnie od przyczyny (np. z powodu przeziębienia).
Co ważne – pracownicy w ciąży należy się zasiłek chorobowy wynoszący 100%.
Zasiłek w ciąży
W okresie ciąży zwolnienie lekarskie jest równoznaczne z tym, że przyszłej mamie należy się 100% zasiłku chorobowego. Wypłaca się go w taki sam sposób i na identycznych zasadach jak we wszystkich innych sytuacjach.
Na początku (przez pierwsze 33 dni) zasiłek chorobowy jest wypłacany przez pracodawcę kobiety. Następnie (od 34 dnia) ten obowiązek przechodzi na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pracodawca zatrudnia większą niż osób ilość pracowników – wtedy nadal płacenie należy do niego.
Jaka jest wysokość zasiłku?
W normalnej sytuacji kwota jest niższa niż w przypadku zwolnienia w czasie ciąży. Zasiłek choroby w tym czasie wynosi 100% średniej pensji. Podstawą do jego obliczenia są: wynagrodzenie podstawowe, a także premie (kwartalne, miesięczne, uznaniowe), wynagrodzenie za nadgodziny, wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych, a także wynagrodzenie należne za czas przebywania na urlopie.
Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży przebywające na zwolnieniu lekarskim często są poddawane kontrolom z ZUSu. Sprawdza się, czy przyszła matka faktycznie postępuje zgodnie z zaleceniami lekarza.