Screen zwany inaczej zrzutem ekranu lub screenshotem to nic innego jak obraz tego, co aktualnie wyświetlane jest na ekranie. Odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala go zapisać na dysku w postaci pliku graficznego. Dzięki tej opcji można udokumentować ciekawą rozmowę na komunikatorze lub pracę wykonaną w sposób zdalny. Dowiedz się, jak zrobić screena na smartfonie, tablecie oraz komputerze w zależności od posiadanego systemu operacyjnego.

Jak zrobić screena w urządzeniach z systemem Adroid?


Zrzut ekranu w telefonie z Androidem jest bardzo prosty – wystarczy w tym celu wcisnąć przycisk blokady ekranu oraz Home. W wielu aparatach podczas tej operacji słychać charakterystyczny dźwięk jak przy robieniu zdjęcia. Wykonany w ten sposób screenshot zostaje zapisany w Galerii. W tabletach natomiast stosowana jest zazwyczaj podobna kombinacja klawisza power i Home lub przycisku blokowania ekranu oraz ściszania dźwięku. W niektórych urządzeniach należy jednak użyć specjalnej aplikacji do printscreenów.

Jak wykonać zrzut ekranu w urządzeniach z systemem iOS?


Tworzenie screenshotów w iPhonach jest równie proste co w telefonach z Androidem, ale sposób ich wykonania różni się w zależności od modelu. W telefonach z funkcją FaceID należy wcisnąć jednocześnie przyciski głośności oraz przycisk boczny po drugiej stronie aparatu. Z kolei w smartfonach z TouchID stosuje się kombinację klawisza bocznego lub górnego oraz przycisku Początek znajdującego się pod ekranem. Dokładnie tak samo można wykonać zrzut ekranu w iPadzie (przycisk górny plus przycisk Początek). Z kolei właściciele Maców w celu zrobienia screena muszą przycisnąć jednocześnie trzy przyciski na klawiaturze: Shift, Command i 3.

Screenshot w urządzeniach z systemem Windows


Chcąc zrobić zrzut ekranu na komputerze z Windowsem, należy najpierw na klawiaturze wcisnąć przycisk PRTSC (zwykle znajduje się nad klawiaturą numeryczną), który przeniesie do schowka obraz ekranu. Aby go zapisać, trzeba otworzyć program Paint i użyć opcji Wklej lub kombinacji klawiszy Ctrl+V. W tabletach pracujących na systemie Windows tworzenie screenów jest znacznie prostsze, ponieważ wymaga jednoczesnego naciśnięcia dwóch przycisków: Windows znajdującego się pod ekranem oraz bocznego do regulacji głośności.