Karnawałowy bal przebierańców jest tradycją w przedszkolach i szkołach, a od niedawna ponownie zyskuje na popularności wśród dorosłych. Na balu niezbędny jest kostium lub maska, dzięki której można udawać inną postać. Jak samodzielnie zrobić maskę na karnawał?

Co przygotować przed robieniem maski karnawałowej?

– twardy karton do drukowania,

– nożyczki,

– klej, np. magik,

– pędzelek,

– brokat w kleju,

– farby akrylowe,

– drewniany patyczek,

dekoracje: pióra, cekiny, kamyki ozdobne, krepinę, folię aluminiową, puchnącą farbę 3D, wstążki, guziki itp.

Krok pierwszy: wydrukowanie/narysowanie i wycięcie maski

Pierwszym krokiem jest wydrukowanie lub narysowanie kształtu maski na kartonie i jego wycięcie. Niezbędne jest wycięcie otworów na oczy. Kształt maski może być prosty, gdyż to ozdoby sprawiają, że maska prezentuje się oryginalnie. 

Krok drugi: malowanie maski

Następnie biały karton maluje się farbkami akrylowymi i czeka się aż wyschną. Jeśli maska ma być dwukolorowa, warto wcześniej narysować na niej pożądany wzór i następnie pomalować karton farbami. 

Krok trzeci: zdobienie maski

Aby maska była ciekawsza, można posmarować ją klejem brokatowym w określonych miejscach lub pokryć ją brokatem w całości – wtedy warto sięgnąć po pędzel. Następnie na karton przykleja się ozdoby według uznania. Na koniec do maski po jednej stronie przykleja się cienki patyczek, który służy do trzymania maski. Patyczek można owinąć folią aluminiową lub wstążką. Inny sposób na przygotowanie maski karnawałowej prezentuje film

Maska dla przedszkolaka

Przygotowanie maski karnawałowej jest ciekawą zabawą dla przedszkolaka. Dziecko ucieszy się z nowego zajęcia, a stworzona maska przyda się podczas balu w przedszkolu. Maluch powinien przygotowywać maskę wraz z rodzicami. Wycinanie otworów na oczy za pomocą ostrych nożyczek może być dla niego niebezpieczne. Ponadto rodzic pomoże przymocować patyczek, a także zabezpieczyć jego końcówkę, aby nie skaleczyła dziecka podczas zabawy z innymi przedszkolakami.

Zdjęcie – Pixabay z Pexels