Dokarmianie pozwala ptakom bezpiecznie przetrwać mroźną i śnieżną zimę. Dodatkowo wróble i sikorki przylatujące do karmnika cieszą całą rodzinę, a zwłaszcza jej najmłodszych członków. Jak samodzielnie wykonać karmnik dla ptaków z drewna?

Jakie materiały przygotować?

– kantówki o długości 120 cm,

– sosnowa deska o szerokości 25 cm i długości 120 cm lub większej,

– wkręty do drewna i gwoździe,

– papier ścierny,

– impregnat do drewna,

pędzel,

– narzędzia: młotek, wkrętarka/wiertarka, metrówka.

Krok pierwszy: podłoga karmnika i konstrukcja pod daszek

Podłogę karmika wykonuje się z sosnowej deski, przyciętej na wybraną przez siebie długość. Do deski przykręca się do przycięte kantówki, z których uzyskuje się konstrukcję pod daszek. Konstrukcję przykręca się do podłogi, nawierca otwory w kantówce i sosnowej desce, a następnie łączy się elementy za pomocą wkrętów. Dodatkowo na podłodze montuje się cienkie, boczne listewki z kantówki, które zabezpieczają przed wypadaniem pokarmu z karmnika. Trzy listewki przybija się do konstrukcji za pomocą gwoździ, natomiast czwartą z nich nawierca się z dwóch stron i mocuje za pomocą wkrętów. Takie rozwiązanie umożliwia zdejmowanie bocznej listwy i czyszczenie karmnika z resztek jedzenia oraz ptasich odchodów.

Krok drugi: montaż daszka

Daszek mocuje się za pomocą wkrętów do kantówek tworzących konstrukcję. Wykonuje się go z sosnowych desek, złączonych ze sobą pod kątem. Jeżeli ma się trudności z solidnym przymocowaniem obu części pod kątem, można wykonać płaski daszek karmnika z jednej deski. Daszek powinien wystawać kilka centymetrów za każdą krawędź podłogi, aby chronić karmę przed śniegiem oraz zapewniać ptakom przyjazne warunki do jedzenia, nawet w czasie śnieżnych zawiei.

Krok trzeci: impregnowanie

Gotowy karmnik pokrywa się impregnatem, aby zabezpieczyć go przed zniszczeniem na skutek kontaktu z czynnikami atmosferycznymi. Naturalne drewno bez malowania pozostawia się wyłącznie na podłodze w środku karmnika, gdyż ptaki dziobiące karmę mogłyby zatruć się preparatem do ochrony drewna. Podłogę można jednak zabezpieczyć od wewnątrz olejem rzepakowym, który jest bezpieczny dla ptaków.