Meble z palet cieszą się ogromną popularnością, jednak z palet można wykonać nie tylko stolik ogrodowy oraz kanapę, ale i estetyczną huśtawkę. Jak ją zrobić?
Krok pierwszy: przygotowanie palet
Aby wykonać huśtawkę ogrodową z palet, należy przygotować dwie europalety. Oba elementy należy dokładnie wygładzić szlifierką lub papierem ściernym. Następnie konieczne jest odcięcie ostatnich desek z jednej palety, która będzie stanowiła oparcie huśtawki.
Krok drugi: wykonanie oparcia
Oparcie przymocowuje się do drugiej palety za pomocą wkrętów. Paletę służącą jako siedzisko i oparcie należy połączyć ze sobą ukośnymi deskami. Deski służą zarówno jako oparcie boczne, jak i jako dodatkowe wzmocnienie konstrukcji. Huśtawka jest dzięki nim mocniejsza i wytrzymalsza, co daje gwarancję, że posłuży dłużej niż przez jeden sezon. Ukośne deski można pozyskać z fragmentu odciętego od palety służącej jako oparcie huśtawki.
Krok trzeci: malowanie huśtawki
Huśtawkę z palet można pomalować wyłącznie impregnatem, zachowując naturalny kolor drewna. Znacznie ciekawszym i estetyczniejszym rozwiązaniem jest jednak pokrycie jej farbą, zwłaszcza w modnym kolorze białym. Farba zabezpieczy palety przed zniszczeniem na skutek kontaktu ze szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, a także doda uroku całej konstrukcji.
Krok czwarty: montaż haków
Gdy huśtawka wyschnie, należy zamocować do niej haki z oczkami. Haki mocuje się w sześciu miejscach – po obu stronach huśtawki wkręca się je na górze i na dole oparcia oraz na końcu siedziska, tworząc ze wszystkich haków trójkąt.
Krok piąty: zawieszenie huśtawki
Huśtawkę zawiesza się pomiędzy dwoma drzewami, do których przykręca się grubą gałąź lub balik. Przez poprzeczny element przerzuca się grubą linę zakupioną w markecie budowlanym, a następnie przekłada się ją przez haki. Pod dolnymi hakami wiąże się supły, które uniemożliwią wysunięcie się sznura z oczek. Po zawieszeniu huśtawki można ułożyć na niej wybrane poduszki, materac lub koc.