Porady Redakcja poleca

Jak zminimalizować ryzyko infekcji po zrobieniu tatuażu lub piercingu?

Nic nie może równać się radości związanej ze zrobieniem nowego tatuażu czy przekłucia. Istnieje jednak ryzyko, że infekcja spowodowana nieprawidłową pielęgnacją lub reakcją wrażliwej skóry może szybko odebrać powody do cieszenia się nową ozdobą. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz tego uniknąć! Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji i prawidłowo wygoić przekłucie oraz tatuaż.

Odpowiednie wykonanie

Niezwykle ważne jest to, w jakim miejscu wykonujesz piercing lub tatuaż. Najlepiej wybrać profesjonalne studio, w którym doświadczeni piercerzy i tatuatorzy wykonują swoją pracę w bezpiecznych i sterylnych warunkach. Unikaj salonów, w których przekłucia wykonywane są za pomocą pistoletów, które rozszarpują skórę i zgniatają tkankę. Jeśli szukasz adresu, w którym z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i higieny wykonasz piercing — Warszawa i studio Azazel będą doskonałym wyborem!

Higiena to podstawa

Warto zacząć u źródła. Najważniejsza w pielęgnacji zarówno świeżego przekłucia, jak i tatuażu jest odpowiednia higiena. Przemywanie skóry jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka infekcji. W przypadku piercingu należy używać rekomendowanych przez piercera i studio tatuażu środków. Wśród rekomendowanych znajdują się sól fizjologiczna, izotoniczna woda morska, a także spray antybakteryjny. Wszystkie z nich są łatwo dostępne, stosunkowo tanie oraz do znalezienia w aptece!

Im prościej, tym lepiej

Kwestia higieny wygląda inaczej w przypadku tatuaży. Przemywanie jest równie istotnym elementem dbania o nie, jednak używane do tego środki różnią się od tych rekomendowanych do pielęgnacji piercingu. Najlepiej postawić na najprostsze rozwiązania. Polecane jest przede wszystkim zwykłe szare mydło oraz delikatne żele do mycia tatuażu o prostym składzie.

Odpowiednie produkty

Przemywanie to jednak nie wszystko! Bardzo ważne w przypadku tatuaży jest zadbanie o odpowiednie natłuszczenie i odżywienie skóry. Po tatuowaniu jest ona szczególnie wrażliwa, dlatego należy rozsądnie wybierać produkty do jej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków dedykowanych właśnie do gojenia tatuaży. Wśród nich popularne są masła oraz kremy. W aptece również znajdziesz odpowiednie maści, na przykład z pantenolem, który przyspiesza regeneracje tatuowanej skóry!

Ostrożność na co dzień

Odpowiednia higiena, a także pielęgnowanie nowego przekłucia czy tatuażu jest ważne, ale to nie wszystko. W celu uniknięcia infekcji warto pamiętać także o kilku innych rzeczach. Na czas gojenia się piercingu czy tatuażu należy zrezygnować z korzystania z basenów i publicznych kąpielisk. Warto także ograniczyć alkohol oraz kofeinę, przynajmniej na kilka tygodni po zabiegu.

O tym warto pamiętać

Czasami zdarza nam się zapominać o najbardziej oczywistych kwestiach. W przypadku świeżego piercingu czy tatuażu, aby uniknąć nie tylko ryzyka infekcji, ale także dyskomfortu w czasie gojenia postaw na luźne, nieuciskające ubrania, które pozwolą skórze oddychać. Najlepiej jest ograniczyć także dotykanie nowego przekłucia czy tatuażu – wyjątek to oczywiście ich przemywanie oraz smarowanie odpowiednimi kosmetykami.

Artykuł zewnętrzny

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy