Profil zaufany jest formą elektronicznego podpisu, który przydaje się do załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Dzięki niemu można bez wychodzenia z domu na przykład otworzyć lub zawiesić działalność gospodarczą, zgłosić urodzenie dziecka do USC, czy skorzystać z e-recepty. Profil zaufany można założyć bezpłatnie na kilka sposobów – poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób to zrobić.

Jak założyć profil zaufany w bankowości elektronicznej?

Jest to najprostszy i jednocześnie najszybszy sposób założenia profilu zaufanego. Mogą go wykorzystać osoby prowadzące rachunek osobisty za pomocą bankowości elektronicznej w następujących bankach: PKO BP, Inteligo, Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Bank Millennium, Santander, T-Mobile Usługi Bankowe.

Najpierw należy zalogować się do swojego konta w serwisie transakcyjnym, a potem po kliknięciu odpowiedniej zakładki Profil Zaufany postępować zgodnie z instrukcjami. W tym przypadku wystarczy wypełnić kilka pól w formularzu oraz potwierdzić tożsamość poprzez system stosowany przez bank do potwierdzania transakcji bankowych np. za pomocą kodów SMS.

Uwaga: w podobny sposób można założyć profil zaufany, jeśli posiada się konto w serwisie Poczty Polskiej Envelo.

Jak założyć profil zaufany w urzędzie?

Ta opcja przeznaczona jest dla osób, które nie mogą skorzystać z bankowości elektronicznej. W ich przypadku konieczna jest rejestracja na stronie rządowej pz.gov.pl, wypełnienie stosownego formularza, a następnie dokonanie weryfikacji tożsamości na podstawie dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości) podczas wizyty w urzędzie. Punktami potwierdzającymi profil zaufany są na przykład:

  • urzędy skarbowe,
  • oddziały ZUS,
  • urzędy wojewódzkie,
  • urzędy gminy.
    Na potwierdzenie tożsamości od dnia rejestracji w serwisie rządowym jest 14 dni.

Innym sposobem na założenie profilu zaufanego jest wykorzystanie do tego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby, które mają wyrobiony taki podpis, mogą posłużyć się nim do potwierdzenia swoich danych w czasie rejestracji na portalu pz.gov.pl.

Najważniejsze informacje o Profilu Zaufanym

Co to jest profil zaufany?

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.

Kto może założyć profil zaufany?

Każdy, kto ma numer PESEL, oraz ma pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci przed ukończeniem 13 roku życia nie mogą mieć profilu zaufanego.

Dlaczego warto założyć profil zaufany?

Dzięki profilowi zaufanemu możesz korzystać z setek usług online na wielu portalach urzędowych.