Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasze babcie z dużym zaangażowaniem oddawały się haftowaniu, tworząc przy tym wiele pięknych i co ważne użytecznych dzieł. Był to dla nich sposób nie tylko na relaks, ale ina wyczarowanie czegoś pięknego, szalika, rękawiczek czy domowej ozdoby. Szczególnie popularna to rozrywka była wśród kobiet nie mających zbyt wielu finansowych środków. Przez lata sztuka haftowania została już nieco zapomniana, jednak dziś pojawia się coraz więcej osób niezwykle zainteresowanych zagłębieniem się w jej tajniki.
Niedoceniona sztuka haftowania
Piękne obrazy na płótnie można tworzyć nie tylko przy pomocy farb. Równie efektownie wyglądają te, które stworzone zostały przy zastosowaniu igły i nici. Sztuka haftu to jedna z najstarszych sztuk, która doskonale sprawdza się tylko przy tworzeniu dekoracyjnych arcydzieł, ale również i przedmiotów codziennego użytku (dekoracja ubrań, tworzenia obrusów, serwet a nawet pościeli). Obecnie ręczne hafty, niezwykle urokliwe i wykonane z dużą starannością i miłością, zastępowane są wzorami produkowanymi maszynowo, przeznaczonymi do masowej produkcji. Takie wzory choć staranne i dokładne, to jednak nie są tak piękne, jak te wykonane ręcznie. Na szczęście zainteresowanie sztuką haftowania stopniowo wzrasta, zatem nie ma obaw, że jej piękno zniknie całkowicie.
Od czego zacząć haftowanie?
Wbrew pozorom sprawne posługiwanie się nicią i igłą nie jest aż tak proste, jakby się mogło początkowo wydawać. Tak naprawdę potrzeba nieco czasu, by nabrać wprawy, by tworzyć piękne ściegi a przy tym nie plątać nitki, co niweluje wszystko co zostało osiągnięte do tej pory. W nauce sztuki haftowania mogą być pomocne pojawiające się coraz liczniej publikacje (w postaci artykułów, czasopism czy książek), które w łatwy, często obrazkowy sposób ukazują, jak rozpocząć swoją przygodę z haftowaniem i jakich błędów należy unikać, by tworząc piękne i efektywnie wyglądające wzory. Naukę warto zacząć od ćwiczenia wykonywania ściegów podstawowych, aby stopniowo przechodzić to tych bardziej zaawansowanych technicznie i wyglądających znacznie efektowniej. Warto zatem naukę rozpocząć od:
– ściegu łańcuszkowego, przydatnego przede wszystkim przy wyszywaniu wąskich motywów;
– atłasku, czyli ściegu stosowanego przy zapełnianiu niedużych i wąskich powierzchni. Przy zastosowaniu cieniowania można nim śmiało wypełniać także większe powierzchnie w sposób, przez który granice haftu będą niewidoczne (to ważne z punktu widzenia estetki haftu),
– ściegu krzyżykowego, stanowiącego absolutną podstawę haftowania.
Haftowanie wymaga nie tylko cierpliwości i regularnych ćwiczeń, ale również odpowiedniego sprzętu, przy pomocy którego można stworzyć przy zastosowaniu zaledwie igły i nitki piękne dzieła. Dlatego też chcąc zacząć naukę haftu należy się przede wszystkim wyposażyć w:
– specjalną igłę przeznaczoną do haftowania – igieł jest wiele typów, zatem należy je dobierać mając przede wszystkim na względzie ich przeznaczenie. Pamiętać należy nie tylko o jej odpowiednim doborze do wykonywanego ściegu, ale również o tym, że zawsze ucho igły powinno być nieco grubsze niż nitka, co pozwoli na jej swobodne przejście przez tkaninę;
– tamborek to haftowania, który być może nie jest całkowicie niezbędny, jednak jest niezwykle przydatnym narzędziem szczególnie na początku każdej przygody z haftowaniem. Tamborek to nic innego jak dwie obręcze, pomiędzy którymi umieszcza się materiał do haftowania. Tamborki różnią się pomiędzy sobą nie tylko materiałem, z jakiego został wykonany, ale również kształtem. Mogą być przeznaczone do trzymania dłoni bądź stojące;
– nici do haftowania występują w postaci muliny, kordonku bądź bajorka (są to tak zwane nicie metalizowane). Wybór nici jest niezwykle szeroki, więc każdy znajdzie coś odpowiadającego własnym potrzebom;
– tkanina niezbędna do powstania haftu. Najczęściej wykorzystywane są tkaniny bawełniane, lniane oraz jedwabne. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, co ma przy ich pomocy powstać. Najłatwiejszym materiałem dla początkujących hafciarzy jest charakteryzując się regularnym układem nitek len.
W wielu przypadkach, doskonałym pomysłem na rozpoczęcie przygody z haftowaniem jest wykorzystanie gotowych zestawów. Szczególną popularnością cieszą się zestawy z koralikami, bardzo proste w zastosowaniu nawet dla osób które nie miały wcześniej jakiejkolwiek styczności z haftowaniem. W zestawie poza znaczną ilością kolorowych koralików, znajduje się także płótno z wybranym nadrukiem, nici, igły oraz instrukcja.
Będąc amatorem, zawsze przed rozpoczęciem haftowania warto przygotować sobie szkic projektu, jaki ma powstać. W przypadku początkujących będzie to niezwykle pomocne dla osiągnięcia równego i estetycznego haftu. Szkic na tkaninie przeznaczonej do haftowania najbezpieczniej będzie wykonać za pomocą ołówka bądź specjalnie do tego celu stworzonych pisaków.
Zdjęcie – Bruno /Germany z Pixabay