Pierwsze ciepłe dni sprawiają, że pojawia się ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Kleszcze mogą atakować w lasach, parkach, na nadmorskich wydmach, a także w przydomowych ogrodach. Jak uchronić się przed atakiem groźnych pajęczaków?

Dlaczego należy chronić się przed kleszczami?

Każdego roku rośnie liczba osób ukąszonych przez kleszcze. Niewielkie pajęczaki mają niewielu naturalnych wrogów, a cieplejsze zimy sprawiają, że kleszcze szybko zwiększają liczebność populacji. Dodatkowo specjaliści alarmują, że rośnie liczba kleszczy zarażonych groźnymi dla ludzi chorobami.

Kleszcze przenoszą wiele chorób, jednak o dwóch z nich mówi się najwięcej. Są to odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza. Odkleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, która poważnie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Pacjenci ze zdiagnozowanym zapaleniem mózgu po ukąszeniu kleszcza niekiedy przez kilka miesięcy przebywają w szpitalu, a następnie cierpią w powodu poważnych powikłań obejmujących układ nerwowy. Ze względu na to, że odkleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa, jej leczenie skupia się na zwalczaniu objawów, a nie przyczyn zachorowania. Borelioza jest natomiast chorobą przewlekłą, która daje objawy przede wszystkim ze strony układu nerwowego. Jej leczenie trwa wiele miesięcy, gdyż aktywna borelioza często przechodzi w postać przewlekłą.

Jak zabezpieczyć ciało przed kleszczami?

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, przed spacerem do lasu powinno się założyć ubranie, które zasłania całe ciało. Powinno się zadbać, by nogawki spodni i rękawy posiadały ściągacze, chroniące przed przedostaniem się pajęczaka pod skórę. Szyję zabezpiecza się zakładając golf lub zawiązując wokół niej apaszkę. Przed wyjściem do parku, ogrodu lub na łąkę ciało powinno się spryskać środkiem odstraszającym kleszcze. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeżeli zauważy się kleszcza, można usunąć go samodzielnie. Wystarczy złapać go pęsetą jak najbliżej skóry i podciągnąć szybkim ruchem w górę. Miejsce ugryzienia należy obserwować, a w przypadku pojawienia się rumienia skontaktować się z lekarzem.