Nie tylko początkujący kucharze zmagają się z problemem przypalonego garnka. To zdarza się nawet najlepszym! W takiej sytuacji każdy zastanawia się jak domowymi sposobami umyć przypalony garnek? Na szczęście sposobów jest kilka. Są one niezwykle proste i wymagają użycia produktów, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Zatem jak wyczyścić przypalony garnek? Sprawdźmy!

1. Sól

To pierwsza propozycja, która jest niezwykle popularna wśród większości kucharzy. Dzięki soli doskonale możemy poradzić sobie z przypalonym garnkiem. Jak tego dokonać? Do wyboru mamy dwa sposoby: na sucho i na mokro. Pierwszy z nich polega na tym, aby do garnka wsypać dużą ilość soli i zostawić ją tam na co najmniej kilka godzin. Po tym czasie garnek należy umyć ciepłą wodą. Przy drugim sposobie należy wlać do niego osoloną wodę. W takim stanie pozostawiamy go na 12 godzin. Następnie należy zagotować ową wodę i gotować ją przez ok. 10 minut. Kiedy wszystko nieco ostygnie możemy już finalnie umyć garnek w ciepłej wodzie.

2. Soda

W kuchni powinniśmy mieć ją zawsze. Dlaczego? Dlatego, że potrafi skutecznie wyczyścić wiele rzeczy. Nie inaczej będzie z przypalonym garnkiem. Sposób działania jest niemalże identyczny jak w przypadku soli. Zatem na dno wsypujemy sodę i zalewamy ją ciepłą wodą. W takim stanie pozostawiamy garnek na co najmniej kilka godzin. Ostatnim etapem jest umycie naczynia. Pamiętajmy jednak, że soda nie może być stosowana do wszystkich rodzajów garnków. Mowa tutaj o garnku aluminiowym.

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

W tym przypadku będziemy musieli wykonać roztwór z sody i wody. Do garnka (6 l) wsypujemy jedno opakowanie sody. Następnie wlewamy do niego wodę. Należy ją zagotować, a kiedy już to osiągniemy musimy zmienić ogień na nieco mniejszy i w takim stanie przeczekać 2 godziny. Po tym czasie wyłączamy ogień i czekamy aż nasze naczynie nieco ostygnie. Wtedy to za pomocą płynu do mycia naczyń i wody możemy umyć garnek.

PODSUMOWANIE

Przypalony garnek nie powinien być powodem do jego wyrzucenia. Istnieje wiele skutecznych sposobów na jego wyczyszczenie, a w tym także tych domowych. Jedyne o czym powinniśmy szczególnie pamiętać to fakt, by znaleźć odpowiednią metodą na posiadane przez nas naczynia. Jak zostało już wyżej wspomniane soda nie nadaje się do wyczyszczenia garnków aluminiowych. Biorąc pod uwagę, że obecnie w naszych kuchniach znajdują się garnki wykonane z różnych materiałów warto na początku mieć wiedzę z czego dokładnie są wykonane, by dodatkowo ich nie uszkodzić.

Zdjęcie – congerdesign z Pixabay