Dom i ogród Redakcja poleca

Jak wybudować dom energooszczędny

fotowoltaika

Narzekamy na negatywny wpływ przemysłu, który niszczy środowisko naturalne, a nie zawsze mamy świadomość, że największymi szkodnikami jesteśmy my sami. Z ostatnich badań wynika, że aż 40% zużywanej w Europie energii, pochłaniają domy jednorodzinne. Nic dziwnego, że coraz częściej jesteśmy zachęcani do budowy domów energooszczędnych. Motywują nas do tego także banki, które udzielają na takie budowy kredytów na preferencyjnych warunkach, zdecydowanie korzystniejszych od klasycznych kredytów hipotecznych.

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny

Rzecz jasna, przede wszystkim dla środowiska. Budując taki dom, ograniczamy emisję CO2 do atmosfery, pozostawiając naszą planetę w nieco lepszym stanie. Tyle tylko, że budując za własne pieniądze, chcemy mieć przede wszystkim pewność, że zatroszczyliśmy się o siebie. O tym możemy być przekonani, bo dom energooszczędny, z dobra wentylacją i izolacją daje nam gwarancje prawidłowego mikroklimatu, dającego nam lepsze samopoczucie. Nie musimy obawiać się rozwoju grzybów czy pleśni, a dodatkowo możemy liczyć na sporo słońca, co w naszym klimacie jest bardzo istotne. To także idealne rozwiązanie dla alergików, którzy dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów w rekuperatorach mogą być spokojni, że do domu nie dostaną się szkodliwe alergeny w postaci pyłków.

Nie zapominajmy o pieniądzach

To bardzo istotne. Większość z nas, aby zrealizować budowę wymarzonego domu, musi posiłkować się kredytem. Ekopożyczki udzielane są przez banki na korzystnych warunkach, które w perspektywie mogą przynieść spore oszczędności. Nie dość na tym możemy skorzystać z dofinansowań państwowych czy pomocy od samorządu. Eksploatacja domu energooszczędnego to także oszczędności. Koszt budowy jest wprawdzie nieco wyższy, ale oszczędności eksploatacyjne wynoszą nawet 50%. Inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat, a dom budujemy na kilkadziesiąt.

Kiedy możemy mówić o domu energooszczędnym

Dom, wybudowany w tradycyjnej technologii zużywa około 120 kilowatogodzin na metr kwadratowy miesięcznie, a często nawet 180 kWh. Prościej oznacza to, że aby go ogrzać zimą, musimy zużyć aż 120 kWh, na jeden metr kwadratowy. W przypadku domu energooszczędnego potrzebujemy maksymalnie 70 kWh. Jeszcze korzystniej jest zdecydować się na budowę domu pasywnego. W tym przypadku zużycie energii wynosi tylko 15 kWh! Domy pasywne nie tylko bardzo długo utrzymują ciepło, ale tez energie potrzebna do utrzymania uzyskują w sposób bierny, bez dodatkowych urządzeń: dzięki sile wiatru, słońcu czy przy pomocy swoich mieszkańców. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych taki ideał jest trudny do osiągnięcia i zwykle potrzebne jest wspomaganie w postaci pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Pamiętajmy, że banki nie wymagają od nas aż tak wiele i ekopożyczkę dostaniemy już na budowę domu energooszczędnego.

Sprawdź:   Inteligentne włączniki i gniazda: czy naprawdę warto na nie się zdecydować?

Jak zbudować dom energooszczędny

Budowa domu energooszczędnego uzależniona jest w sporym stopniu od działki, która dysponujemy. Powinna być ona słoneczna, lekko nachylona w kierunku południowym, niezalesiona i bez zbyt wysokich drzew. Bryła domu powinna być jak najprostsza, po to, aby wyeliminować powstawanie mostków termicznych, którymi ucieka ciepło. Prosta bryła i dwuspadowy dach to największe atuty. Równie istotna jest lokalizacja głównych pomieszczeń w kierunku południowym i przeszklenie ich, tak aby słońce cały dzień ogrzewało dom. Materiał użyty do budowy może być dowolny, bo najważniejsze są odpowiednie izolacje i szczelność. Podobnie istotne są właściwe parametry okien i drzwi, bo to przez nie ucieka z domu najwięcej ciepła.

Technologie stosowane przy budowie domu

Bardzo istotna jest rekuperacja, czyli wymiana zużytego powietrza na świeże. Zastosowanie właściwych urządzeń pozwala na odzyskiwanie ciepłego powietrza, które jest wywiewane z budynku. Równie cennym urządzeniem są pompy ciepła, które uzyskują energie odnawialna z ziemi, wód gruntowych czy powietrza i zamieniają ją na ogrzewanie lub prąd. Do wykorzystania energii słonecznej służą panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Pomocny może być także kocioł kondensacyjny. Właściwe wykorzystanie dostępnych technologii daje nam znaczące oszczędności w późniejszej eksploatacji naszego domu. Sprawdź idealne pożyczki hipoteczne.

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym