Piłka nożna to ulubione hobby wielu chłopców i dorosłych mężczyzn. Zasady gry są proste, a piłkę do gry można kupić niemalże wszędzie. Aby hobby przynosiło jeszcze więcej przyjemności, warto zdecydować się na zakup odpowiedniego obuwia piłkarskiego. Jak je wybrać?

Przeznaczenie butów

Najważniejszą kwestią przy wyborze butów do piłki nożnej jest przeznaczenie obuwia. Buty na naturalną trawę sprawdzą się – jak sama nazwa wskazuje – na boiskach trawiastych, a także na niezbyt ubitych i niezbyt grząskich nawierzchniach. Inne buty są przeznaczone do gry na mokrej trawie naturalnej. Ten typ obuwia sprawdza się również na grząskim terenie. Buty na trawę sztuczną mają niewielkie korki umieszczone tuż obok siebie, które pozwalają zachować przyczepność również na zmrożonym podłożu. Na halach sportowych obuwie piłkarskie powinno mieść płaską podeszwę, wykonaną z niebrudzącego tworzywa. Obuwie tego rodzaju pozwala grać na parkietach, podłogach kauczukowych i gumowych.

Rodzaj zastosowania butów

Po określeniu, w jakim miejscu gra się w piłkę, powinno się wybrać rodzaj zastosowania butów. Profesjonalne korki są najdroższe i przydają się wyłącznie zawodowym graczom wszystkich lig oraz amatorom, którzy trenują często i mają dość zasobny portfel. Większości hobbystów wystarczają buty półprofesjonalne lub półamatorskie. Korki półprofesjonalne zapewniają podobny komfort gry co droższe „meczówki”, jednak są wykonane z tańszych, lecz solidnych materiałów. Półamatorskie korki to dobry wybór dla graczy, którzy wychodzą na boisko maksymalnie raz na tydzień. Buty piłkarskie rekreacyjne są najmniej kosztowne, jednak sprawdzą się wyłącznie w czasie rzadkich i mało intensywnych rozgrywek.

Bez względu na to, jaki rodzaj obuwia się wybiera, powinno się pamiętać, by mierzyć buty na skarpetkę. W piłkę nożną zawsze gra się w skarpetach, dlatego przymierzanie butów na gołą stopę może zakończyć się wyborem zbyt wąskiej i za ciasnej pary. Ponadto źle dobrany rozmiar obuwia powoduje otarcia stopy i zwiększa ryzyko poważnej kontuzji.

Zdjęcie – RF._.studio z Pexels