Porady Zdrowie

Jak uniknąć uszkodzenia błony śluzowej przy wrzodach?

wrzody

Wrzody żołądka, dwunastnicy, stany zapalne żołądka lub jelit, refluks i nieżyty to choroby doskwierające około 10 % ludzi. Mogą one prowadzić do uszkodzeń błony śluzowej narządów objętych chorobą.

 Zazwyczaj choroby tego typu są genetyczne. Jednak nie tylko, ponieważ można je również nabyć między innymi poprzez nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, palenie papierosów, a nawet nieodpowiednie odżywianie się.   

Aby w porę zapobiec uszkodzeniom błony śluzowej należy stosować dietę lekkostrawną. W przypadku takiego sposobu odżywiania wskazane jest odstawienie smażonych i ostrych potraw, zimnych, nieświeżych, przypalonych oraz przede wszystkim całkowite zaprzestanie picia alkoholu. Cukier również powinien być odstawiony. Nie powinno się także jeść surowych warzyw oraz owoców, a także unikać gazowanych napojów, roślin strączkowych i kapusty. Nie wolno również przesadzać z ilością pitej kawy i mocną herbatą. 

Dieta powinna się składać z potraw gotowanych, ciepłych, ale niegorących. Można spożywać kaszę jaglaną, masło i przyprawy, ale wyłącznie bez glutaminianu sodu. 

Zdjęcie – Andrea Piacquadio z Pexels

Sprawdź:   Dieta kopenhaska i jej czarne oblicze

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.