Porady Redakcja poleca Zdrowie

Jak uniknąć uszkodzeń mięśni?

mięśnie

Najpopularniejszym połączeniem aminokwasów jest BCAA. Działają one antykatabolicznie. Składają się z leucyny, izoleucyny oraz waliny. Aminokwasy rozgałęzione zajmują 25-35 % mięśni. Jeśli ćwiczenia są intensywne to organizm narażony jest na stratę BCAA, a co za tym idzie na uszkodzenia włókien mięśni.

Podczas dużego wysiłku fizycznego glikogen w mięśniach zostaje wyczerpany. W celu uzupełnienia go organizm sięga do rezerw cukru, czyli swoich włókien mięśniowych. Dochodzi w tedy do ich przepalenia. Aby tego uniknąć niezbędne jest stosowanie okołowysiłkowo aminokwasów.

Proces glukeneogenezy towarzyszy również osobom będącym na dietach redukcyjnych.

Aminokwasy rozgałęzione działają anabolicznie, regeneracyjnie na tkankę mięśniową, znoszą zamęczenie ośrodkowe oraz wpływają na wydolność.

BCAA można stosować w kapsułkach lub w postaci proszku. Stężenie wynosi 500 mg do 1500 mg na tabletkę. Najlepszą porą na stosowanie aminokwasów jest 4h przed treningiem i 4h po. Należy zażywać 1g\10 g MC podzielone na 2 dawki.

Zdjęcie – samer daboul z Pexels

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.