Dom i ogród Porady

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

Kulki

Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu.

Zabawka sensoryczna – co daje?

Celem zabawek sensorycznych jest stymulowanie wzroku, słuchu i dotyku maluszka. Dziecko widzi kolorową zabawkę, słyszy szeleszczenie różnych materiałów i uczy się rozpoznawać różne faktury za pomocą dotyku. Ponadto dziecko może gryźć elementy doczepione do zabawki, łagodząc swędzenie dziąseł podczas ząbkowania.

Materiały potrzebne do wykonania zabawki sensorycznej

Aby wykonać zabawkę sensoryczną, należy przygotować:

– wielobarwne kawałki materiałów,

– igłę, szpilki, nici, ostre nożyczki i maszynę do szycia,

– wypełnienie do zabawki – kulki silikatowe lub owatę,

– wstążki w różnych kolorach i barwach,

– grzechotkę lub kawałek celofanu,

– nieduże gryzaczki lub plastikowe zawieszki od średnicy powyżej 3 cm (mniejsze elementy mogą zostać połknięte przez dziecko).

Do uszycia zabawki potrzebne jest 6 kwadratów materiału. Dobrze jest, by każdy kwadrat miał inny kolor, wzór i fakturę. Kawałki powinny mieć wielkość 14×14 cm. Szpilkami spina się boki kwadratów, tak, by uszyć z nich sześcian. Następnie kolejno zszywa się na maszynie kawałki materiału, pozostawiając jeden bok otwarty. Do wnętrza zabawki wkłada się wypełnienie oraz grzechotkę. Gdy sześcian jest pełny, zaszywa się ostatni bok zabawki.

Ostatnim krokiem jest doszycie ozdóbek do zabawki. Wstążki można przyszyć ręcznie do wybranych boków i pozostawić je luźno lub stworzyć z nich pętelki. Do tasiemek można doczepić również plastikowe kółka, gryzaki i inne elementy, które zaciekawią dziecko i pozwolą mu masować dziąsła.

Zabawka sensoryczna handmade jest doskonałym pomysłem na prezent dla małego dziecka z okazji narodzin lub wręczanym bez szczególnej okazji. Niepowtarzalna kostka, stymulująca rozwój malucha, przypadnie do gustu nie tylko samemu obdarowanemu, ale i jego rodzicom.

Sprawdź:   Quiz Barbie

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy