Porady

Jak starać się o alimenty od byłego męża?

Małżeństwo

Powszechnie wszyscy wiemy, czym jest obowiązek alimentacyjny względem dzieci. Jednak nie jest to jedyna wersja popularnych alimentów – powstają one także pomiędzy byłymi współmałżonkami, i nie ma tutaj znaczenia, czy posiadali oni potomstwo oraz jak długo byli ze sobą w związku małżeńskim.

Kiedy mamy prawo do alimentów?

Po rozwodzie prawo do alimentów jest zależne od decyzji sądu – od tego, kto jego zdaniem bardziej przyczynił się do rozpadu małżeńskiego pożycia.
Jeżeli twój były małżonek został uznany za jedynego winnego – w takiej sytuacji nie ma on prawa pozwać cię o alimenty. Tobie zaś należało się będzie prawo do alimentów, nieograniczone czasowo.


Jeżeli natomiast rozwód zostanie uznany bez uznawania kogokolwiek za winnego albo jeśli wyrok sądu będzie podkreślał winę obustronną – wówczas razem macie prawo do starania się o alimenty.


Istnieje również możliwość żądania o utrzymywanie przez męża wyłącznie w sytuacji bardzo trudnej (sytuacji niedostatku). Konieczne jest jednak, aby kwota nie przekraczała potrzeb ani możliwości byłego małżonka.

Czasem możliwe jest także staranie się o alimenty w trakcie trwania instytucji małżeństwa. Przykładowo jeżeli nie prowadzicie już razem gospodarstwa, a ty znalazłaś się w ciężkiej sytuacji i nie masz środków na utrzymanie.

Jakie są kwoty alimentów i kiedy ci się należą?

Ważne jest, aby sąd uznał, że rzeczywiście znajdujesz się w niedostatku. Jest to sytuacja, kiedy z własnych pieniędzy i samodzielnie nie będziesz w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb. Bierze się pod uwagę zarówno zarobki, jak i możliwości zarobkowe.


Najważniejsze dla sądu są środki na opłacenie rachunków oraz na jedzenie. Nie bierze natomiast pod uwagę wizyt u kosmetyczki czy zaspokajania innych potrzeb, które nie należą do tych pierwszego rzędu. Sąd liczy się także z realnymi możliwościami byłego współmałżonka (np. jeśli ten właśnie utracił pracę, to nie będzie mógł spłacać alimentów).
Inaczej to wygląda w sytuacji, gdy były małżonek został uznany za jedynego winnego rozpadowi małżeństwa. Wówczas, jako jego była żona, masz prawo żądania alimentów niezależnie od jego osobistej sytuacji. Konieczne jest jedynie, aby rozwód faktycznie realnie pogarszał twoją sytuację finansową.

Sprawdź:   Jak egzekwować alimenty?


Kwota przyznanych alimentów jest zależna od wielu rozmaitych czynników. Najistotniejsze przy jej ustalaniu są faktyczne możliwości byłego współmałżonka oraz twoje realne potrzeby materialne.

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy