Udar słoneczny jest reakcją na zbyt wysoką temperaturę, z którą organizm nie może sobie naturalnie poradzić. Stan ten prowadzi do martwicy komórek. W przypadku udaru ważna jest szybka reakcja, gdyż jej brak może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać zatem tą chorobę?

Osoba dotknięta udarem przede wszystkim będzie miała wysoką temperaturę ciała, przekraczającą 40 stopni Celsjusza. Pojawią się silny ból głowy, często połączony z jej zawrotami. Cały organizm będzie osłabiony, nastąpią nudności. W dalszych fazach może dojść do drgawek, a także do utraty przytomności. Warto zwrócić ponadto uwagę na skórę, która może być albo zaczerwieniona i przepocona, albo blada i sucha, co wskazywałoby również na odwodnienie. Osoba z udarem może mieć co więcej zaburzenia mowy oraz widzenia. Pojawić się mogą także zwiotczenie mięśni, wymioty i dreszcze.

Podane powyżej objawy nie mogą zostać zbagatelizowane. To od naszej reakcji będzie zależało życie osoby dotkniętej udarem. W przypadku takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Zdjęcie – congerdesign z Pixabay