Każdemu z nas zdarza się czasem przysiąść na dłużej przed telewizorem albo zapatrzyć się w telefon. Nie ma w tym niczego złego, jeśli zdarza nam się raz za czas. Gorzej dzieje się, kiedy nie potrafimy się już oderwać od tych zajęć i zaczynamy przez nie marnować nasz czas. Jak możemy walczyć z tymi niebezpiecznymi nałogami? Jest na to kilka sprawdzonych i niewymagających od nas wiele sposobów.

Twórz listę rzeczy do zrobienia

Jeśli masz ochotę na produktywny dzień, przy śniadaniu spróbuj ułożyć sobie listę zadań, których chcesz się podjąć. Nie musisz od razu umieszczać ich w czasie, wystarczy, że ustalisz sam ze sobą, co chcesz osiągnąć. Spróbuj też określić, ile czasu chcesz przeznaczyć na jakie aktywności. Gdy lista będzie już gotowa, umieść ją w miejscu, w którym cały czas będzie dla Ciebie widoczna. Jeśli masz problem z trzymaniem się takich list, zrób jej zdjęcie i na ten jeden dzień ustaw ją sobie na tapetę telefonu, aby za każdym razem, gdy po niego sięgniesz, widzieć ją przez sobą. Będzie to dla Ciebie motywacja, aby odłożyć telefon i zabrać się do roboty.

Nie przekładaj niczego, co możesz zrobić od razu

Jeśli masz chwilę i nic ciekawego do roboty, zajmij się od razu poleconym Ci zadaniem. W ten sposób bardzo produktywnie spędzisz czas i nie będziesz niczego odwlekać na później. Jeśli wypracujesz w sobie taki nawyk, będziesz mógł zacząć ustalać priorytety powierzonych Ci zadań tak, aby dobrze wybierać te z nich, które powinny być wykonane pierwsze. Jak pomoże Ci to spędzać mniej czasu na telefonie? Gdy wypracujesz w sobie samodyscyplinę, sam będziesz odkładał telefon, gdy pojawi się na horyzoncie ważne zadanie. W ten sposób niejako możesz zmusić samego siebie do myślenia o telefonie jako o drugorzędnej formie rozrywki, które spokojnie może na Ciebie poczekać.

Wyciszaj telefon, jeśli Cię on rozprasza

W naszej przestrzeni znajduje się masa rozpraszaczy wszelkiego rodzaju, na które jedynym lekarstwem jest wyciszenie. Dlatego za każdym razem, gdy nie chcesz, aby telefon przeszkadzał Ci w codziennych czynnościach, po prostu go wycisz. A jeśli nie możesz tego zrobić, bo czekasz na ważny telefon, skorzystaj z możliwości wyciszenia konkretnych aplikacji, na przykład twojego ulubionego komunikatora lub media społecznościowe. Dzięki temu nie będziesz musiał walczyć z odruchem sięgnięcia po telefon za każdym razem, gdy wyda on dźwięk, bo zwyczajnie się on nie pojawi. A Ty będziesz mógł spokojnie pracować i nie denerwować się żadnymi rozpraszaczami.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels