Porady Zdrowie

Jak powinny się odżywiać osoby cierpiące na wrzody?

wrzody odchudzanie

Zarówno wrzody żołądka jak i dwunastnicy, a także refluks, stany zapalne jelit oraz żołądka i nieżyty są chorobami, na które cierpi około 10% ludzi na świecie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, do czego może doprowadzić nieodpowiednia dieta przy tego rodzaju chorobach.

Skutki to między innymi uszkodzenia błony śluzowej narządów objętych chorobą. Aby uszkodzenia nie nastąpiły konieczne jest wprowadzenie w życie diety łatwostrawnej.

Dieta przeznaczona dla chorób układu pokarmowego zakłada wykluczenie z jadłospisu wszelkich dań smażonych, ostro przyprawianych, zimnych, przypalonych oraz grzybów i wszystkich produktów powodujących wzdęcia. Szczególnie zabronione jest spożywanie używek takich jak alkohol czy cukier, a także ograniczenie kawy i mocnej herbaty. 

Produkty dopuszczalne to między innymi naturalny nabiał (oprócz serów żółtych, serków topionych), jajka, jasne pieczywo, warzywa i owoce, ale wyłącznie gotowane, olej rzepakowy, oliwę z oliwek oraz kaszę jaglaną ze względu na jej właściwości zasadotwórcze.

Zdjęcie – Buenosia Carol z Pexels

Sprawdź:   Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.