Większość dorosłych okresowo lub stale ma problemy z zasypianiem lub skarży się na niską jakość snu. Co zrobić, by lepiej się wysypiać? Oto 6 sprawdzonych porad.

1. Ustal stałe godziny snu

Zasypianie staje się łatwiejsze, jeżeli śpi się o stałych porach. Osoby, które kładą się spać i wstają o tych samych godzinach, lepiej się wysypiają, rzadziej zasypiają do pracy i cieszą się lepszym samopoczuciem w ciągu dnia.

2. Wietrz sypialnię

Przed snem powinno się wietrzyć sypialnię bez względu na porę roku. Świeże powietrze ułatwia zasypianie oraz regenerację organizmu w czasie snu. Sypialnię powinno się wietrzyć nawet w czasie zimowych mrozów – na 10-15 minut powinno się skręcić kaloryfery i otworzyć szeroko okna. Po zamknięciu okien można ponownie odkręcić kaloryfery, jednak na niższą temperaturę niż w ciągu dnia. Latem można zostawić otwarte okno w sypialni na całą dobę.

3. Zadbaj o prawidłową temperaturę w sypialni

Optymalna temperatura w sypialni wynosi około 20-22 stopni Celsjusza. Zimą wystarczy lekko rozkręcać kaloryfery. W upalne, letnie dni warto uruchomić klimatyzację lub zaciągnąć rolety na cały dzień, aby nie dopuścić do nadmiernego nagrzewania pomieszczenia.

4. Kup wygodny materac

Problemy ze snem mogą wynikać z niewygodnego materaca. Jeżeli znalezienie wygodnej pozycji do spania jest trudne, a rano odczuwa się bóle mięśni lub stawów, powinno się pomyśleć o kupnie nowego materaca. Jego twardość powinno się dostosować do własnych preferencji, a także do ewentualnych problemów z kręgosłupem.

5. Unikaj alkoholu przed snem

Picie alkoholu przed snem obniża jakość regeneracji organizmu. Alkohol ułatwia zasypianie, jednak zakłóca drugą fazę snu, czyli fazę REM. W czasie jej trwania odbudowują się komórki, dzięki czemu rano człowiek czuje się wypoczęty, a w ciągu dnia jest bardziej skoncentrowany.

6. Nie przejadaj się

Ostatni posiłek powinno się jeść na 2-3 godziny przed snem. Zjadanie kolacji później lub spożywanie tłustych, ciężkostrawnych dań sprawia, że pojawiają się problemy z układem pokarmowym, na przykład zgaga. Ich skutkiem są problemy z zasypianiem oraz wybudzanie się w nocy.

Zdjęcie – Andrea Piacquadio z Pexels