Położenie nowej tapety zajmuje sporo czasu i jest dość kosztowne, dlatego gdy chce się jedynie odświeżyć pomieszczenie, można pomyśleć o malowaniu tapety. Malowanie tapety jest proste, a efekt jest jeszcze ciekawszy niż po nałożeniu farby bezpośrednio na ścianę.
Podklejenie tapety
Zanim zacznie się malować tapetę, należy ją podkleić w miejscach, w których słabo się trzyma lub odchodzi od ściany. Jeżeli tapeta zamoknie od farby, jej podklejenie nie będzie już możliwe – materiał zniszczy się i konieczne będzie jego zerwanie ze ściany. Uniwersalny klej do wszystkich rodzajów tapet można kupić w tubce. Jego ilość w niewielkim opakowaniu jest wystarczająca, aby dokonać poprawek. Ponadto znika potrzeba rozrabiania kleju z wodą w odpowiednich proporcjach, a pozostały preparat w tubce można schować i wykorzystać w późniejszym czasie.
Gruntowanie tapety
Gdy klej dobrze złapie, tapetę należy zagruntować. Jeżeli pominie się ten krok, farba może spływać z tapety podobnie jak dzieje się w przypadku malowania ścian tłustych i brudnych. Grunt zabezpieczy tapetę, a powierzchnia będzie malować się łatwo i szybko. Nawet gdy tapeta jest silnie zabrudzona, nie powinno się jej myć przed gruntowaniem (wyjątek stanowią tapety o wysokiej klasie zmywalności). Mycie tapety na mokro prowadzi do jej zawilgocenia i może spowodować jej odchodzenia od ściany.
Malowanie tapety
Po wyschnięciu gruntu można rozpocząć malowanie tapety. Do tego celu należy wybrać gęstą farbę – rozcieńczanie emulsji przed malowaniem jest niewskazane. Najlepiej sprawdzają się farby satynowe, akrylowe i lateksowe, które wyróżniają się największą gęstością spośród wszystkich emulsji do malowania ścian. Farbę nakłada się za pomocą wałka, a miejsca trudno dostępne można pomalować niewielkim pędzlem. Po nałożeniu pierwszej warstwy farby, należy odczekać czas wskazany na opakowaniu przez producenta i położyć kolejną warstwę koloru. Na pomalowanej tapecie nadal widoczna jest faktura, dzięki czemu ściana prezentuje się ciekawiej.