Redakcja poleca Zdrowie

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

ciąża

Przeziębienie w ciąży jest trudniejsze do leczenia niż u innych osób. Ciężarne mogą stosować tylko niektóre leki oraz zioła, dlatego zwykle wybierają domowe sposoby na katar, kaszel i gorączkę. Jak leczy się przeziębienie w ciąży?

Co na gorączkę?

Jeżeli pojawi się gorączka, kobieta w ciąży powinna niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Konieczne jest poinformowanie go o objawach oraz o ciąży, by lekarz sprawdził, czy pacjentka jest chora na przeziębienie, czy też na grypę. Jeśli potwierdzi się przeziębienie, na gorączkę można zastosować paracetamol w dawkach zaleconych przez lekarza. Paracetamol nie wchłania się do krwiobiegu, dzięki czemu jest bezpieczny dla dziecka. Gorączki w ciąży nie wolno zbijać za pomocą herbaty z malin, która może przyczynić się do przedwczesnego porodu.

Co na katar?

Uciążliwy, wodnisty katar w ciąży leczy się za pomocą soli morskiej. Sól oczyszcza nos i łagodzi obrzęk śluzówki, dzięki czemu objawy kataru są mniej dokuczliwe. Jeśli stosowanie soli jest mało skuteczne, ciężarna może wykonywać parówki – w tym celu należy przygotować miskę z gorącą, parującą wodą, nachylić nad nią głowę i przykryć ją ręcznikiem. Wdychanie pary oczyszcza nos i zatoki, co sprawia, że oddycha się swobodnie.

Co na kaszel?

Na kaszel w ciąży można stosować inhalacje z soli fizjologicznej 10-procentowej. Inhalacje dobrze jest wykonywać co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia, a także przed położeniem się do łóżka. Sól fizjologiczna nawilży gardło i krtań oraz zmniejszy podrażnienie odpowiedzialne za pojawianie się suchego, uporczywego kaszlu. Kaszel towarzyszący przeziębieniu można leczyć również domowym syropem z cebuli, który przygotowuje się z 2 cebul, ząbka czosnku i 2 łyżek miodu.

Co na ból gardła?

Ból gardła w ciąży można leczyć za pomocą płukanek z szałwii. Szałwia wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i łagodzące, dlatego usuwa z gardła przyczynę bólu. Płukankę wykonuje się z naparu z szałwii lekarskiej – zabronione jest połykanie herbatki, gdyż szałwia spożyta w większej ilości może doprowadzić do poronienia. 

Sprawdź:   Bezpieczne i skuteczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Zdjęcie – alessandraamendess z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką