Porady

Jak egzekwować alimenty?

Ojciec i dziecko

Nieopłacane alimenty powinny być egzekwowane. Pomagają w tym gmina oraz komornik. Alimenty, które otrzymuje rodzic wychowujący dziecko mogą być wynikiem decyzji sądu bądź tzw. alimentacyjnej ugody. Jeżeli pozwany rodzic ich nie opłaca, początkowo należy zwrócić się do komornika. Wówczas wszczyna on egzekucję.

Postępowanie egzekucyjne

Aby rozpocząć wszczęcie postępowania egzekucyjnego, najpierw konieczne jest złożenie wniosku do komornika (dotyczącego egzekucji alimentów). W dalszej kolejności wypełniamy u niego wniosek egzekucyjny, w którym konieczne jest podanie ważnych danych na temat naszego dłużnika: o miejscu jego przebywania, stanie majątkowym, pracy – czyli wszystko to, co może pomóc skutecznym przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego.
W obowiązku komornika jest przeprowadzenie dochodzenia, które ma ustalić majątek, zarobki, a także miejsce przebywania winnego długu.
Jeżeli postępowanie egzekucyjne komornika okaże się bezskuteczne, mamy prawo wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego.

Fundusz Alimentacyjny – co warto wiedzieć?

Pieniądze wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny może otrzymać rodzic wychowujący dziecko także w sytuacji, gdy ponownie utworzy formalny lub nieformalny związek.
Istotne jest tutaj potwierdzenie przez komornika, że alimenty które przyznał sąd, faktycznie nie są ściągane.
Czas dla komornika na wydanie takiego zaświadczenia to czternaście dni.
Aby móc uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Trzeba złożyć wniosek razem z zaświadczeniem dotyczącym informacji o bezskutecznej egzekucji (dotyczy ona nie tylko długu alimentacyjnego, ale również sytuacji, w której dłużnik wyjechał za granicę, nie jest znane miejsce jego pobytu). W przypadku wyjazdu dłużnika poza granice kraju, konieczne jest zdobycie zaświadczenia z sądu okręgowego, ze specjalistycznego wydziału, który zajmuje się zagranicznymi alimentami.
Warunkiem otrzymania pieniędzy jest nieukończenie przez dziecko 18 lat. W przypadku dziecka uczącego się jest to 25 lat, zaś przy niepełnosprawnym wiek nie jest brany pod uwagę.

Sprawdź:   Jak się starać o alimenty?

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy