Zimowe treningi na siłowniach zewnętrznych zwiększają odporność, poprawiają wydolność organizmu, a także pozwalają spalić większą liczbę kalorii. Kiedy można wykonywać ćwiczenia na mrozie?
Kiedy można ćwiczyć na mrozie?
Temperatura poniżej zera nie stanowi przeszkody do ćwiczeń na siłowni zewnętrznej. Przy ujemnej temperaturze powinno się jednak zwrócić uwagę na wiatr i wilgotność powietrza. Jeśli wilgotność jest wysoka, a prędkość wiatru wynosi około 15 km/h, temperatura odczuwalna oscyluje wokół -25 stopni Celsjusza, gdy w rzeczywistości jest około 10 kresek poniżej zera. W takich warunkach bezpieczniej jest zrezygnować z ćwiczeń na siłowni zewnętrznej, gdyż wdychanie mroźnego i wilgotnego powietrza może doprowadzić do pęknięcia pęcherzyków płucnych. Jeżeli jest bezwietrznie i słonecznie, trening jest bezpieczny, nawet gdy na zewnątrz jest -13 stopni Celsjusza.
Jeżeli jest się osobą początkującą, trening na siłowni zewnętrznej w mroźny i wietrzny dzień powinno się zastąpić dłuższym spacerem. Zaawansowane osoby mogą wykonywać ćwiczenia na mrozie pomimo mniej sprzyjającej pogody, jednak intensywność treningu powinna być mniejsza. Jeśli aura się poprawi, można powrócić do pełnego zestawu ćwiczeń na siłowni. Czas jego wykonywania powinien wynosić do 45-60 minut – dłuższy trening nie tylko nie przyniesie lepszych rezultatów, ale i zwiększy ryzyko kontuzji.
Uwaga na stawy!
Zbyt długi trening na mrozie może doprowadzić do zapalenia stawów i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób reumatycznych w przyszłości. W nadmiernie wychłodzonych stawach i mięśniach wytrąca się kwas moczowy, powodujący bóle ścięgien Achillesa oraz stawów skokowych i kolanowych. Zakładanie ciepłych skarpet do kolan z systemem odprowadzania wilgoci i wykonywanie kilkuminutowej rozgrzewki przed wyjściem na siłownię jest równie ważne dla stawów, co przestrzeganie czasu treningu na mrozie. Ponadto powinno się pamiętać o tym, by rozciągnąć mięśnie i stawy po powrocie do domu – stretching na zewnątrz prowadzi do szybkiego wychłodzenia ciała, stając się przyczyną kontuzji i dolegliwości bólowych nawet u wysportowanych, młodych osób.